Great Britain at the 2012 Summer Olympics

Great Britain at the
2012 Summer Olympics

IOC code GBR
NOC British Olympic Association
in London
Competitors 541[1] in 26 sports
Flag bearer Chris Hoy (opening)
Ben Ainslie (closing)[2]
Medals
Ranked 3rd
Gold Silver Bronze Total
29 17 19 65
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Great Britain, represented by the British Olympic Association (BOA), competed at the 2012 Summer Olympics in London, United Kingdom, from 27 July to 12 August 2012 as the host nation. British athletes have competed at every Summer Olympic Games in the modern era, alongside Australia, France and Greece, though Great Britain is the only one to have won at least one gold medal at all of them. London is the only city to host the Summer Olympics on three different occasions, having previously done so in 1908 and 1948.[3] Team GB, organised by BOA, sent a total of 541 athletes, 279 men and 262 women, to the Games, and won automatic qualification places in all 26 sports.[1][4]

The government agency UK Sport targeted a total of 48 to 70 medals, with a commitment of at least a minimum amount, one more than the team won at the 2008 Summer Olympics, and a fourth-place finish in the medal table.[5] On 7 August 2012, Great Britain had reached its 48-medal target, and surpassed the 19 gold-medal tally from Beijing, making it the most successful Olympics since 1908.

Great Britain left the Summer Olympic Games with a total of 65 medals (29 gold, 17 silver, and 19 bronze),[6] finishing third in the medal table rankings, and fourth in the total number of medal rankings. At least one medal was awarded to Team GB in seventeen sports, eleven of them contained at least one gold. British athletes dominated the medal standings in cycling, wherein they won a total of 12 Olympic medals, including 8 golds, 7 from the 10 track cycling events alone, and in equestrianism, wherein they won 5 medals including 3 golds from 6 events. Great Britain also topped the medal table in triathlon, boxing and rowing. Twelve British athletes won more than a single Olympic medal in London.

Among the nation's medalists were taekwondo jin Jade Jones, triathlete Alistair Brownlee, and slalom canoers Etienne Stott and Timothy Baillie, who won Great Britain's first Olympic gold medals in their respective disciplines. Nicola Adams became the first female champion in Olympic boxing history as her sport made its debut at the Games.

Having never won a medal in dressage in Olympic history, British riders dominated the event in 2012, winning 2 golds (both team and individual) and a bronze, Charlotte Dujardin becoming one of five British double gold medal winners. Great Britain was the first nation other than Germany to win the team event since 1980. Andy Murray became the first British tennis player to claim an Olympic title since the sport was reintroduced as a full-medal discipline in 1988; he was also the only British athlete to win two medals in a single day. Double trap shooter Peter Wilson won the nation's first gold medal in his sport for 12 years.

By winning two gold medals in London, track cyclist Chris Hoy emerged as Great Britain's most successful athlete in Olympic history with a total of seven medals, including six golds which surpassed the five golds won by former rower Steve Redgrave. Hoy also tied for the most total Olympic medals for a Briton with road cyclist Bradley Wiggins, who won the gold in men's time trial. Ben Ainslie became the most successful sailor in Olympic history, after winning his fourth gold medal in the Finn class. With three medals (two golds and one silver) in total, Victoria Pendleton became Great Britain's most successful female Olympic athlete, surpassing the record of two golds and one bronze medal, previously held by Kelly Holmes, and briefly shared with Rebecca Adlington.

For the first time in Olympic history, Great Britain had won a women's rowing gold; in the event, Great Britain secured three of the six gold medals in women's rowing. Heather Stanning and Helen Glover took the first Great Britain gold of the games in the women's pair, and the nation's first ever in women's rowing. Katherine Grainger, winning her first gold medal with Anna Watkins in the women's double sculls, became the first Great Britain female athlete to win four Olympic medals, and at four successive games (having previously won three silver medals). Swimmer Rebecca Adlington equalled the feat of four Olympic medals later on the same day. Sophie Hosking and Katherine Copeland, in the women's lightweight double sculls, completed the hat-trick as part of Super Saturday.

Despite the unprecedented success, Great Britain performed much more poorly in the team sports, winning just a single medal when Great Britain captained by Katie Walsh won the bronze medal match against New Zealand 3-1 in the Women's Field hockey tournament to win the first medal of any colour by a British field hockey team at a Summer Olympics since 1992.

Medallists

The team won 65 medals in total; 29 gold, 17 silver and 19 bronze.[6] For each gold medallist, a post box was painted gold by Royal Mail in recognition of the achievement, usually in the competitor's home town.[7] A first class stamp depicting each gold medal winning individual or team was also produced.[7][8]

The following British competitors won medals at the Games.[1] In the 'by discipline' sections below, medallists' names are in bold.

Medal Name Sport Event Date
 Gold Glover, HelenHelen Glover
Stanning, HeatherHeather Stanning
Rowing Women's coxless pair 1 August
 Gold Wiggins, BradleyBradley Wiggins Cycling Men's time trial 1 August
 Gold Baillie, TimothyTimothy Baillie
Stott, EtienneEtienne Stott
Canoeing Men's slalom C-2 2 August
 Gold Wilson, PeterPeter Wilson Shooting Men's double trap 2 August
 Gold Hindes, PhilipPhilip Hindes
Hoy, ChrisChris Hoy
Kenny, JasonJason Kenny
Cycling Men's team sprint 2 August
 Gold Grainger, KatherineKatherine Grainger
Watkins, AnnaAnna Watkins
Rowing Women's double sculls 3 August
 Gold Burke, StevenSteven Burke
Clancy, EdEd Clancy
Kennaugh, PeterPeter Kennaugh
Thomas, GeraintGeraint Thomas
Cycling Men's team pursuit 3 August
 Gold Pendleton, VictoriaVictoria Pendleton Cycling Women's keirin 3 August
 Gold Gregory, AlexAlex Gregory
James, TomTom James
Reed, PetePete Reed
Triggs-Hodge, AndrewAndrew Triggs-Hodge
Rowing Men's coxless four 4 August
 Gold Copeland, KatherineKatherine Copeland
Hosking, SophieSophie Hosking
Rowing Women's lightweight double sculls 4 August
 Gold King, DanielleDanielle King
Rowsell, JoannaJoanna Rowsell
Laura, Laura KennyLaura Kenny Laura
Cycling Women's team pursuit 4 August
 Gold Ennis, JessicaJessica Ennis Athletics Women's heptathlon 4 August
 Gold Rutherford, GregGreg Rutherford Athletics Men's long jump 4 August
 Gold Farah, MoMo Farah Athletics Men's 10,000 m 4 August
 Gold Ainslie, BenBen Ainslie Sailing Finn class 5 August
 Gold Murray, AndyAndy Murray Tennis Men's singles 5 August
 Gold Scott Brash
Peter Charles
Ben Maher
Nick Skelton
Equestrian Team jumping 6 August
 Gold Kenny, JasonJason Kenny Cycling Men's sprint 6 August
 Gold Brownlee, AlistairAlistair Brownlee Triathlon Men's triathlon 7 August
 Gold Bechtolsheimer, LauraLaura Bechtolsheimer
Dujardin, CharlotteCharlotte Dujardin
Hester, CarlCarl Hester
Equestrian Team dressage 7 August
 Gold Laura, Laura KennyLaura Kenny Laura Cycling Women's omnium 7 August
 Gold Hoy, ChrisChris Hoy Cycling Men's keirin 7 August
 Gold Dujardin, CharlotteCharlotte Dujardin Equestrian Individual dressage 9 August
 Gold Adams, NicolaNicola Adams Boxing Women's flyweight 9 August
 Gold Jones, JadeJade Jones Taekwondo Women's 57 kg 9 August
 Gold McKeever, EdEd McKeever Canoeing Men's K-1 200 m 11 August
 Gold Farah, MoMo Farah Athletics Men's 5,000 m 11 August
 Gold Luke Campbell Boxing Men's bantamweight 11 August
 Gold Anthony Joshua Boxing Men's super heavyweight 12 August
 Silver Armitstead, LizzieLizzie Armitstead Cycling Women's road race 29 July
 Silver King, MaryMary King
Cook, TinaTina Cook
Phillips, ZaraZara Phillips
Wilson, NicolaNicola Wilson
Fox-Pitt, WilliamWilliam Fox-Pitt
Equestrian Team eventing 31 July
 Silver Jamieson, MichaelMichael Jamieson Swimming Men's 200 m breaststroke 1 August
 Silver Bartley, ChrisChris Bartley
Chambers, PeterPeter Chambers
Chambers, RichardRichard Chambers
Williams, RobRob Williams
Rowing Men's lightweight coxless four 2 August
 Silver Florence, DavidDavid Florence
Hounslow, RichardRichard Hounslow
Canoeing Men's slalom C-2 2 August
 Silver Gibbons, GemmaGemma Gibbons Judo Women's 78 kg 2 August
 Silver Hunter, MarkMark Hunter
Purchase, ZacZac Purchase
Rowing Men's lightweight double sculls 4 August
 Silver Percy, IainIain Percy
Simpson, AndrewAndrew Simpson
Sailing Star class 5 August
 Silver Smith, LouisLouis Smith Gymnastics Men's pommel horse 5 August
 Silver Murray, AndyAndy Murray
Robson, LauraLaura Robson
Tennis Mixed doubles 5 August
 Silver Ohuruogu, ChristineChristine Ohuruogu Athletics Women's 400 m 5 August
 Silver Dempsey, NickNick Dempsey Sailing Men's sailboard 7 August
 Silver Pendleton, VictoriaVictoria Pendleton Cycling Women's sprint 7 August
 Silver Patience, LukeLuke Patience
Bithell, StuartStuart Bithell
Sailing Men's 470 class 10 August
 Silver Mills, HannahHannah Mills
Clark, SaskiaSaskia Clark
Sailing Women's 470 class 10 August
 Silver Fred Evans Boxing Men's welterweight 12 August
 Silver Samantha Murray Modern
pentathlon
Women's modern pentathlon 12 August
 Bronze Adlington, RebeccaRebecca Adlington Swimming Women's 400 m freestyle 29 July
 Bronze Oldham, SamSam Oldham
Purvis, DanielDaniel Purvis
Smith, LouisLouis Smith
Thomas, KristianKristian Thomas
Whitlock, MaxMax Whitlock
Gymnastics Men's artistic team all-around 30 July
 Bronze Partridge, AlexAlex Partridge
Foad, JamesJames Foad
Ransley, TomTom Ransley
Egington, RichardRichard Egington
Sbihi, MohamedMohamed Sbihi
Searle, GregGreg Searle
Langridge, MatthewMatthew Langridge
Louloudis, ConstantineConstantine Louloudis
Hill, PhelanPhelan Hill
Rowing Men's eight 1 August
 Bronze Froome, ChrisChris Froome Cycling Men's time trial 1 August
 Bronze George Nash
Satch, WillWill Satch
Rowing Men's coxless pair 3 August
 Bronze Campbell, AlanAlan Campbell Rowing Men's single sculls 3 August
 Bronze Bryant, KarinaKarina Bryant Judo Women's +78 kg 3 August
 Bronze Adlington, RebeccaRebecca Adlington Swimming Women's 800 m freestyle 3 August
 Bronze Whitlock, MaxMax Whitlock Gymnastics Men's pommel horse 5 August
 Bronze Clancy, EdEd Clancy Cycling Men's omnium 5 August
 Bronze Tweddle, BethBeth Tweddle Gymnastics Women's uneven bars 6 August
 Bronze Brownlee, JonathanJonathan Brownlee Triathlon Men's triathlon 7 August
 Bronze Grabarz, RobbieRobbie Grabarz Athletics Men's high jump 7 August
 Bronze Bechtolsheimer, LauraLaura Bechtolsheimer Equestrian Individual dressage 9 August
 Bronze Ogogo, AnthonyAnthony Ogogo Boxing Men's middleweight 10 August
 Bronze Great Britain women's national field hockey team
Beth Storry Chloe Rogers
Emily Maguire Laura Bartlett
Laura Unsworth Alex Danson
Crista Cullen Georgie Twigg
Anne Panter Ashleigh Ball
Hannah Macleod Sally Walton
Helen Richardson-Walsh Nicola White
Kate Richardson-Walsh Sarah Thomas
Field hockeyWomen's tournament 10 August
 Bronze Muhammad, LutaloLutalo Muhammad Taekwondo Men's 80 kg 10 August
 Bronze Heath, LiamLiam Heath
Schofield, JonJon Schofield
Canoeing Men's K-2 200 m 11 August
 Bronze Tom Daley Diving Men's 10 m platform 11 August
Medals by sport
Sport 1st, gold medalist(s) 2nd, silver medalist(s) 3rd, bronze medalist(s) Total
Cycling 8 2 2 12
Rowing 4 2 3 9
Athletics 4 1 1 6
Boxing 3 1 1 5
Equestrian 3 1 1 5
Canoeing 2 1 1 4
Sailing 1 4 0 5
Tennis 1 1 0 2
Taekwondo 1 0 1 2
Triathlon 1 0 1 2
Shooting 1 0 0 1
Gymnastics 0 1 3 4
Swimming 0 1 2 3
Judo 0 1 1 2
Modern pentathlon 0 1 0 1
Diving 0 0 1 1
Field hockey 0 0 1 1
Total 29 17 19 65
Medals by date
Day Date 1st, gold medalist(s) 2nd, silver medalist(s) 3rd, bronze medalist(s) Total
1 28 July 0 0 0 0
2 29 July 0 1 1 2
3 30 July 0 0 1 1
4 31 July 0 1 0 1
5 1 Aug 2 1 2 5
6 2 Aug 3 3 0 6
7 3 Aug 3 0 4 7
8 4 Aug 6 1 0 7
9 5 Aug 2 4 2 8
10 6 Aug 2 0 1 3
11 7 Aug 4 2 2 8
12 8 Aug 0 0 0 0
13 9 Aug 3 0 1 4
14 10 Aug 0 2 3 5
15 11 Aug 3 0 2 5
16 12 Aug 1 2 0 3
Total 29 17 19 65

Multiple medallists

The following Team GB competitors won several medals at the 2012 Olympic Games.

Name Medal Sport Event
Hoy, ChrisChris Hoy  Gold
 Gold
Cycling Men's team sprint
Men's keirin
Laura, Laura KennyLaura Kenny Laura  Gold
 Gold
Cycling Women's team pursuit
Women's omnium
Kenny, JasonJason Kenny  Gold
 Gold
Cycling Men's team sprint
Men's sprint
Dujardin, CharlotteCharlotte Dujardin  Gold
 Gold
Equestrian Team dressage
Individual dressage
Farah, MoMo Farah  Gold
 Gold
Athletics Men's 10,000 m
Men's 5,000 m
Murray, AndyAndy Murray  Gold
 Silver
Tennis Men's singles
Mixed doubles
Pendleton, VictoriaVictoria Pendleton  Gold
 Silver
Cycling Women's Keirin
Women's sprint
Clancy, EdEd Clancy  Gold
 Bronze
Cycling Men's team pursuit
Men's omnium
Bechtolsheimer, LauraLaura Bechtolsheimer  Gold
 Bronze
Equestrian Team dressage
Individual dressage
Smith, LouisLouis Smith  Silver
 Bronze
Gymnastics Men's pommel horse
Men's team all-around
Whitlock, MaxMax Whitlock  Bronze
 Bronze
Gymnastics Men's pommel horse
Men's team all-around
Adlington, RebeccaRebecca Adlington  Bronze
 Bronze
Swimming Women's 400 m freestyle
Women's 800 m freestyle

"Super Saturday"

Day 8 (4 August) of the Games, which had been billed in the build up to the Games in the host country as "Super Saturday" due to the expected program creating numerous strong medal possibilities for the hosts, saw Great Britain record their most successful day at the Olympics since the 1908 games.[9] The day saw the team win 6 gold medals, starting in the rowing for Alex Gregory, Tom James, Pete Reed and Andrew Triggs Hodge in the men's coxless four and Katherine Copeland and Sophie Hosking in the women's lightweight double sculls, followed in the cycling by Danielle King, Joanna Rowsell Shand and Laura Trott in the women's team pursuit. This was followed by three athletics gold medals in the space of 46 minutes with Jessica Ennis winning gold in the women's heptathlon, Greg Rutherford in the men's long jump and Mo Farah in the men's 10,000 metres. Completing the medal total on the day in the rowing was a silver for Mark Hunter and Zac Purchase in the men's lightweight double sculls. Lord Coe, organiser of London 2012, described the unfolding of the day's events as "a narrative of infectious success" and the greatest day of sport he had ever witnessed.[10]

Medal and performance targets

Team GB entering the Olympic Stadium in the opening ceremony as the host nation
Silver medal winner Zara Phillips riding High Kingdom during the cross-country discipline of the equestrian eventing
A post box in each of the gold medallists' home towns was painted gold by Royal Mail to celebrate their success

With Team GB attempting to build on their previous successes in Beijing four years earlier, expectations prior to the London Olympics were very high with the additional advantage of competing with home support. UK Sport, the body responsible for distributing £300 million in Olympic and Paralympic sports, revealed on 4 July 2012 a target of finishing in the top four of the medal table and winning at least 48 medals across at least 12 sports based on an aggregate medal range of 40-70.[11] although a specific number of gold medals was not targeted.[12]

Team GB was also highly rated by other expert and professional sport bodies prior to the Olympics. This included a team of experts invited by BBC Radio 5 live, which implied an estimated total of 95 medals: 27 gold, 25 silver and 43 bronze. Sports statistics provider Infostrada projected 57 medals, 16 of them gold. Sheffield Hallam University 56 medals, 27 of them gold; whilst Luciana Barra a former Italian Olympic Committee member, estimated 59 medals, 16 of them gold.[13]

UK Sport set targets for medals and positions for each individual Olympic sports except Football. These are listed in the table below, along with the actual Team GB performance.[14]

The only sport which Team GB failed to meet its medal target was in Swimming.[15][16][17]

Key Red X Target missed Green tick Target met Green tickGreen tick Target exceeded
Sport Medals
target set
Non medal
target
Medals or result Performance
relative to
target range
Archery 0–1 2 × 4th 3 in last 16 Red X
Athletics 5–8 6Green tick
Badminton 0–1 1 × 4th Won 2 of 7 group stage Red X
Basketball 0–1 2 × 5th Won 1 of 12 group stage Red X
Boxing 3–5 5 Green tick
Canoeing 3–4 4 Green tick
Cycling 6–10 12 Green tickGreen tick
Diving 1–3 1 Green tick
Equestrian 3–4 5 Green tickGreen tick
Fencing 0–1 1 × 6th 6th & 8th Green tick
Field hockey 1–2 1 Green tick
Gymnastics 1–2 4 Green tickGreen tick
Handball 0–1 1 × 5th Won 0 of 10 group stage Red X
Judo 0–1 4 × 4th 2 Green tickGreen tick
Modern pentathlon 1–2 1 Green tick
Rowing 6 9 Green tickGreen tick
Sailing 3–5 5 Green tick
Shooting 0–1 1 × 4th 1 Green tick
Swimming 5–7 3 Red X
Synchronised swimming 0–1 0 Green tick
Table tennis 0–1 1 × 32nd 1 × 16th Green tick
Taekwondo 1–3 2 Green tick
Tennis 0–2 2 Green tick
Triathlon 1–2 2 Green tick
Volleyball 0–1 1 team to win 1 match Won 1 of 10 group stage Green tick
Water polo 0–1 4th Won 0 of 8 group stage Red X
Weightlifting 0–1 1 × 4th 10 Red X
Wrestling 0–1 1 × 4th Won 0 of 1 1st round Red X
Total 48-70 65 Green tick

UK Sport funding

In the Olympic cycle from 2008 until 2012 the government agency UK Sport allocated a total budget of more than £264 million towards funding Team GB and the individual athletes and teams specifically for the 2012 Olympic Games in London. The sports which received the highest funding were rowing, cycling, athletics, sailing and swimming. The only sports on the Olympic Programme that were not given any funding by the body were football and beach volleyball.

Sport Funding
Archery £4,408,000
Athletics £25,148,000
Badminton £7,434,900
Basketball £8,599,000
Boxing £9,551,000
Canoeing £16,176,000
Cycling £26,032,000
Diving £6,535,000
Equestrian £13,395,100
Fencing £2,535,335
Field hockey £15,013,200
Gymnastics £10,770,600
Handball £2,924,721
Judo £7,498,000
Modern pentathlon £6,288,800
Rowing £27,287,600
Sailing £22,942,700
Shooting £2,461,866
Swimming £25,144,600
Synchronised swimming £3,398,300
Table tennis £1,213,848
Taekwondo £4,833,600
Triathlon £5,291,300
Volleyball £3,536,077
Weightlifting £1,365,157
Wrestling £1,435,210
Total £264,143,753

Delegation

The athletes entering the Olympic Stadium, led by flagbearer Chris Hoy, during the opening ceremony

The team, known by the International Olympic Committee (IOC) as Great Britain, selects athletes from all four of the Home Nations (England, Northern Ireland, Scotland and Wales), as well as the three Crown Dependencies (Isle of Man, Jersey and Guernsey), and all but three of the British overseas territories (Cayman Islands, British Virgin Islands and Bermuda having their own NOCs).[18] The team is organised by the British Olympic Association (BOA) who have since 1999 branded it Team GB, explaining that "Team GB is the Great Britain and Northern Ireland Olympic Team."[19]

The BOA selected a team of 541 athletes, 279 men and 262 women, to compete in all sports after gaining automatic qualification places in their respective events. Sixty-one of the athletes had been born abroad, leading some in the media to criticise them as being "Plastic Brits", though all possessed British passports.[20] The BOA by-law preventing the selection of athletes sanctioned for anti-doping rule violations was struck down by the Court of Arbitration for Sport in April 2012, allowing the participation of Dwain Chambers, David Millar and Carl Myerscough.[21]

British Olympic Association chief Colin Moynihan, 4th Baron Moynihan condemned the disproportionate number of British Olympic competitors who had attended expensive, elite private schools. Twenty percent of all British Olympic competitors and 33% of the British participants in the rowing, sailing, and equestrian events, in which the host country won a number of medals, attended private schools. Moynihan called the numbers, "one of the worst statistics in British sport" and said that it was "wrong and unacceptable" that so many elite British athletes came from privileged backgrounds. Alan Bairner, professor of sport and social theory at Loughborough University, said that a primary factor in the numbers was the existence of excellent sports facilities and specialized coaching at the private schools and lack of the same at many state-sponsored schools.[22]

The Great Britain kit was designed by Stella McCartney.[23] In addition to the Olympic merchandise, a range of Team GB branded items went on sale including the BOA's official mascot Pride.[24][25]

Competitors

The following is the list of number of competitors participating in the Games. Note that reserves for fencing, field hockey, football and handball are not counted as athletes:

Sport Men Women Total
Archery 3 3 6
Athletics 44 33 77
Badminton 2 2 4
Basketball 12 12 24
Boxing 7 3 10
Canoeing 9 6 15
Cycling 15 12 27
Diving 5 7 12
Equestrian 7 6 13
Fencing 4 6 10
Field hockey 16 16 32
Football 18 18 36
Gymnastics 5 13 18
Handball 14 14 28
Judo 7 7 14
Modern pentathlon 2 2 4
Rowing 28 19 47
Sailing 9 7 16
Shooting 7 4 11
Swimming 23 21 44
Synchronised swimming 0 9 9
Table tennis 3 3 6
Taekwondo 2 2 4
Tennis 4 4 8
Triathlon 3 3 6
Volleyball 14 14 28
Water polo 13 13 26
Weightlifting 3 2 5
Wrestling 0 1 1
Total 279 262 541

Archery

As the host nation, Britain automatically received the full allocation of six individual places, alongside entry to both the men's and women's team events.[26][27] Former medalist Alison Williamson competed in her sixth consecutive Summer Olympics, becoming only the third British athlete to do so, but failed to move past the first round.[28] Both the women's and men's teams failed to progress further than the round of 16 after losing to the Russian and Ukrainian teams respectively, while no individual archers made it past the round of 16.

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Laurence Godfrey Individual 680 4  Milon (BAN) (61)
W 6–0
 Serrano (MEX) (29)
W 7–1
 Mohamad (MAS) (20)
L 5–6
Did not advance
Simon Terry 654 50  Ishizu (JPN) (15)
W 7–1
 Olaru (MDA) (47)
L 1–7
Did not advance
Alan Wills 660 42  Worth (AUS) (23)
L 5–6
Did not advance
Laurence Godfrey
Simon Terry
Alan Wills
Team 1994 8 N/A  Ukraine (UKR) (9)
L 212–223
Did not advance
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Naomi Folkard Individual 637 42  Timofeeva (RUS) (23)
W 6–4
 Avitia (MEX) (10)
L 2–6
Did not advance
Amy Oliver 608 57  Kumari (IND) (8)
W 6–2
 Rochmawati (INA) (40)
L 1–7
Did not advance
Alison Williamson 629 47  Bishindee (MGL) (18)
L 3–7
Did not advance
Naomi Folkard
Amy Oliver
Alison Williamson
Team 1874 11 N/A  Russia (RUS) (6)
L 208–215
Did not advance

Athletics

In Athletics, the British team did not receive any automatic places for representing the host nation, as they had done in other sports. A squad of 77 athletes was initially selected for the Games.[29][30] The selection of Lynsey Sharp as the team's sole representative in the 800m when there were three places available proved controversial. Sharp, who won the event at the GB Olympic trials, failed to achieve the ‘A’ qualifying standard. Under international rules, non ‘A’ standard competitors could only be selected if no other athletes that have met the standard were chosen. As a result, Sharp's inclusion meant the exclusion of four other runners that had achieved the ‘A’ standard, including 2011 European Athletics Indoor Championships gold medallist Jenny Meadows.[31]

Gareth Warburton was initially not selected for the 800 metres, having failed to achieve the 'A' qualifying standard at the 2012 European Athletics Championships in Helsinki, but was granted a place at the Games following an appeal. Ten other British athletes were unsuccessful with their appeals to be included.[32] David Webb was initially chosen as part of the squad for the men's marathon but withdrew on 25 July due to injury. No replacement was selected.[33] Paula Radcliffe was initially chosen as part of the squad for the women's marathon but withdrew on 29 July due to injury; Freya Murray was called up as her replacement.[34] Welshman Dai Greene was selected to captain the athletics squad, reprising a role he had first served at the 2011 European Team Championships in Sweden.[35]

In the Games, Great Britain had their best track and field performance since the Moscow Games in 1980, with 4 gold medals including a double gold for Mo Farah over the 5000 and 10000 metres. Pre-event favourites Farah in the 10000 metres, Jessica Ennis in heptathlon, and the world leading, but slightly less favoured Greg Rutherford in the long jump, won 3 gold medals for Great Britain in the space of 49 minutes on the middle Saturday of the Games.

Men
Track & road events
Double gold medallist Mo Farah competing in the 5000 m.
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Dwain Chambers 100 m Bye 10.02 1 Q 10.05 4 Did not advance
James Dasaolu Bye 10.13 3 Q 10.18 7 Did not advance
Adam Gemili Bye 10.11 2 Q 10.06 3 Did not advance
James Ellington 200 m 21.23 6 N/A Did not advance
Christian Malcolm 20.59 2 Q N/A 20.51 3 Did not advance
Nigel Levine 400 m 45.58 3 Q N/A 45.64 6 Did not advance
Martyn Rooney 45.36 2 Q N/A 45.31 5 Did not advance
Conrad Williams 46.12 3 Q N/A 45.53 8 Did not advance
Andrew Osagie 800 m 1:46.42 3 Q N/A 1:44.74 2 Q 1:43.77 8
Michael Rimmer 1:49.05 5 N/A Did not advance
Gareth Warburton 1:46.97 5 N/A Did not advance
Andy Baddeley 1500 m 3:40.34 6 Q N/A 3:36.03 8 Did not advance
Ross Murray 3:36.74 4 Q N/A 3:44.92 10 Did not advance
Mo Farah 5000 m 13:26.00 3 Q N/A 13:41.66 1st, gold medalist(s)
Nick McCormick 13:25.70 12 N/A Did not advance
Mo Farah 10000 m N/A 27:30.42 1st, gold medalist(s)
Chris Thompson N/A 29:06.14 25
Lawrence Clarke 110 m hurdles 13.42 2 Q N/A 13.31 3 q 13.39 4
Andrew Pozzi DNF N/A Did not advance
Andrew Turner 13.42 1 Q N/A 13.42 4 Did not advance
Jack Green 400 m hurdles 49.49 2 Q N/A DNF Did not advance
Dai Greene 48.98 1 Q N/A 48.19 4 q 48.24 4
Rhys Williams 49.17 5 q N/A 49.63 4 Did not advance
Stuart Stokes 3000 m steeplechase 8:43.04 12 N/A Did not advance
Dwain Chambers
Adam Gemili
Christian Malcolm
Danny Talbot
4 × 100 m relay DSQ N/A Did not advance
Jack Green
Dai Greene
Nigel Levine*
Martyn Rooney
Conrad Williams
4 × 400 m relay 3:00.38 2 Q N/A 2:59:53 4
Lee Merrien Marathon N/A 2:17:00 30
Scott Overall N/A 2:22:37 61
Dominic King 50 km walk N/A 4:15:05 51

* Competed in relay heats only

Field events
Greg Rutherford, gold medallist in the long jump.
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Greg Rutherford Long jump 8.08 4 q 8.31 1st, gold medalist(s)
Chris Tomlinson 8.06 5 q 8.07 6
Philips Idowu Triple jump 16.53 14 Did not advance
Robbie Grabarz High jump 2.29 1 q 2.29 3rd, bronze medalist(s)
Steven Lewis Pole vault 5.50 =9 q 5.75 =4
Carl Myerscough Shot put 18.95 29 Did not advance
Abdul Buhari Discus throw 60.08 29 Did not advance
Brett Morse 58.18 35 Did not advance
Lawrence Okoye 65.28 4 Q 61.03 12
Mervyn Luckwell Javelin throw 74.09 35 Did not advance
Alex Smith Hammer throw 74.71 11 q 72.87 12
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Daniel Awde Result 10.71 6.83 DNS DNF
Points 926 774 0
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Anyika Onuora 100 m Bye 11.41 5 Did not advance
Abi Oyepitan Bye 11.22 5 q 11.36 8 Did not advance
Margaret Adeoye 200 m 22.94 3 Q N/A 23.28 7 Did not advance
Anyika Onuora 23.23 4 N/A Did not advance
Abi Oyepitan 22.92 2 Q N/A 23.14 6 Did not advance
Shana Cox 400 m 52.01 3 Q N/A 52.58 7 Did not advance
Lee McConnell 52.23 3 Q N/A 52.24 7 Did not advance
Christine Ohuruogu 50.80 2 Q N/A 50.22 2 Q 49.70 2nd, silver medalist(s)
Lynsey Sharp 800 m 2:01.41 2 Q N/A 2:01.78 7 Did not advance
Lisa Dobriskey 1500 m 4:13.32 1 Q N/A 4:05.35 4 Q 4:15.02 10
Hannah England 4:05.73 5 Q N/A 4:06.35 9 Did not advance
Laura Weightman 4:07.29 6 Q N/A 4:02.99 7 q 4:16.60 11
Julia Bleasdale 5000 m 15:02.00 4 Q N/A 15:14.55 8
Barbara Parker 15:12.81 9 N/A Did not advance
Jo Pavey 15:02.84 7 q N/A 15:12.72 7
Julia Bleasdale 10000 m N/A 30:55.63 8
Jo Pavey N/A 30:53.20 7
Jessica Ennis 100 m hurdles DNS N/A Did not advance
Tiffany Porter 12.79 3 Q N/A 12.79 4 Did not advance
Eilidh Child 400 m hurdles 56.14 3 Q N/A 56.03 7 Did not advance
Perri Shakes-Drayton 54.62 1 Q N/A 55.19 3 Did not advance
Eilish McColgan 3000 m steeplechase 9:54.36 9 N/A Did not advance
Barbara Parker 9:32.07 6 N/A Did not advance
Eilidh Child*
Shana Cox
Lee McConnell
Christine Ohuruogu
Perri Shakes-Drayton
4 × 400 m relay 3:25.05 3 Q N/A 3:24.76 5
Claire Hallissey Marathon N/A 2:35:39 57
Freya Murray N/A 2:32:14 44
Mara Yamauchi N/A DNF
Johanna Jackson 20 km walk N/A DSQ

* Competed in relay heats only

Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Shara Proctor Long jump 6.83 1 Q 6.55 9
Yamile Aldama Triple jump 14.45 3 Q 14.48 5
Holly Bleasdale Pole vault 4.55 =7 q 4.45 =6
Kate Dennison 4.25 =26 Did not advance
Sophie Hitchon Hammer throw 71.98 NR 10 q 69.33 12
Goldie Sayers Javelin throw NM Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Jessica Ennis Result 12.54 WB[36] 1.86 14.28 22.83 6.48 47.49 2:08.65 6955 NR 1st, gold medalist(s)
Points 1195 1054 813 1096 1001 812 984
Louise Hazel Result 13.48 1.59 12.81 24.48 5.77 47.38 2:18.78 5856 27
Points 1053 724 715 935 780 809 840
Katarina Johnson-Thompson Result 13.48 1.89 11.32 23.73 6.19 38.37 2:10.76 6267 15
Points 1053 1093 616 1007 908 636 954

Badminton

As hosts, Team GB were entitled to enter two badminton players regardless of how they fared in qualifying.[37] At the qualification date, Team GB had qualified four places; a single player in each singles event, and a pair in the mixed doubles.

Athlete Event Group stage Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Rajiv Ouseph Men's singles  Hurskainen (SWE)
W 22–20 17–21 21–15
 Cordón (GUA)
L 21–12 17–21 19–21
N/A 2 Did not advance
Susan Egelstaff Women's singles  Tvrdy (SLO)
W 21–15 21–10
 Sato (JPN)
L 21–18 16–21 12–21
N/A 2 Did not advance
Chris Adcock
Imogen Bankier
Mixed doubles  Nikolaenko /
Sorokina (RUS)
L 21–14 9–21 18–21
 Fuchs /
Michels (GER)
L 21–11 14–21 17–21
 Zhang N /
Zhao Yl (CHN)
L 13–21 14–21
4 N/A Did not advance

Basketball

Basketball was the only sport in which Great Britain were not guaranteed entry as hosts in 2012. In early 2011, FIBA granted the men's and women's teams automatic qualification.[38] Until 2006, England, Scotland, Wales and Northern Ireland competed as separate teams.[39]

Men's tournament

Roster

The following is the Great Britain roster in the men's basketball tournament of the 2012 Summer Olympics.[40]

Great Britain men's national basketball team – 2012 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age – Date of birth Ht. Club Ctr.
PF 4 Achara, Kieron 29 – (1983-07-03)3 July 1983 2.08 m (6 ft 10 in) Assignia Manresa Spain
PG 5 Lawrence, Andrew 22 – (1990-06-04)4 June 1990 1.85 m (6 ft 1 in) College of Charleston United States
SG 6 Lenzly, Mike 31 – (1981-05-01)1 May 1981 1.89 m (6 ft 2 in) ČEZ Nymburk Czech Republic
F/C 7 Mensah-Bonsu, Pops 28 – (1983-09-07)7 September 1983 2.06 m (6 ft 9 in) Beşiktaş Milangaz Turkey
SF 8 Sullivan, Andrew 31 – (1980-02-12)12 February 1980 2.03 m (6 ft 8 in) Leicester Riders United Kingdom
SF 9 Deng, Luol 27 – (1985-04-16)16 April 1985 2.06 m (6 ft 9 in) Chicago Bulls United States
C 10 Archibald, Robert 32 – (1980-03-29)29 March 1980 2.11 m (6 ft 11 in) CAI Zaragoza Spain
PF 11 Freeland, Joel 25 – (1987-02-07)7 February 1987 2.08 m (6 ft 10 in) Portland Trail Blazers United States
PG 12 Reinking, Nate 38 – (1973-12-12)12 December 1973 1.88 m (6 ft 2 in) Sheffield Sharks United Kingdom
PF 13 Clark, Daniel 23 – (1988-09-16)16 September 1988 2.10 m (6 ft 11 in) CB Estudiantes Spain
SG 14 Johnson, Kyle 23 – (1988-12-31)31 December 1988 1.95 m (6 ft 5 in) APOEL B.C. Cyprus
C 15 Boateng, Eric 26 – (1985-11-20)20 November 1985 2.08 m (6 ft 10 in) Peristeri B.C. Greece
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 29 July 2012
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W L PF PA PD Pts Tiebreaker
 Russia 541400359+4191–0
 Brazil 541402349+5390–1
 Spain 532414394+2081–0
 Australia 532410373+3780–1
 Great Britain 514380405−256
 China 505313439−1265
29 July 2012
20:00
Russia  9575  Great Britain
Scoring by quarter: 24–19, 25–15, 22–24, 24–17
Pts: Kirilenko 35
Rebs: Shved 6
Asts: Shved 13
Pts: Deng 26
Rebs: Freeland 10
Asts: Deng, Reinking 3
Basketball Arena, London
Referees: Pablo Estévez (ARG), Jorge Vázquez (PUR), Stephen Seibel (CAN)
31 July 2012
16:45
Great Britain  6267  Brazil
Scoring by quarter: 11–4, 16–23, 16–21, 19–19
Pts: Mensah-Bonsu, Reinking 13
Rebs: Mensah-Bonsu 12
Asts: Deng 7
Pts: Splitter 21
Rebs: three players 6
Asts: Huertas 8
Basketball Arena, London
Referees: Recep Ankaralı (TUR), Ilija Belošević (SRB), Fernando Sampietro (ARG)
2 August 2012
20:00
Spain  7978  Great Britain
Scoring by quarter: 24–15, 13–14, 24–19, 18–30
Pts: Calderón 19
Rebs: San Emeterio 10
Asts: Fernández 7
Pts: Deng 26
Rebs: Deng 9
Asts: Deng 7
Basketball Arena, London
Referees: Bill Kennedy (USA), Saša Pukl (SLO), Oļegs Latiševs (LAT)
4 August 2012
20:00
Great Britain  75106  Australia
Scoring by quarter: 25–18, 21–18, 14–30, 15–40
Pts: Freeland 16
Rebs: Freeland 7
Asts: Archibald 4
Pts: Mills 39
Rebs: Newley 8
Asts: Ingles, Newley 4
Basketball Arena, London
Referees: Juan Arteaga (ESP), José Carrion (PUR), Robert Lottermoser (GER)
6 August 2012
16:45
Great Britain  9058  China
Scoring by quarter: 27–15, 19–16, 26–17, 18–10
Pts: Achara 16
Rebs: Archibald 9
Asts: Lawrence 6
Pts: Wang Zhizhi 11
Rebs: Yi Jianlian 14
Asts: Liu Wei 4
Basketball Arena, London
Referees: Cristiano Maranho (BRA), Fernando Sampietro (ARG), Vaughan Mayberry (AUS)

Women's tournament

Roster

The following is the Great Britain roster in the women's basketball tournament of the 2012 Summer Olympics.[41]

Great Britain women's national basketball team – 2012 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age – Date of birth Ht. Club Ctr.
G 4 Stafford, Natalie 35 – (1976-12-08)8 December 1976 1.76 m (5 ft 9 in) Sydney Uni Flames Australia
G 5 Anderson, Rose 24 – (1988-03-23)23 March 1988 1.78 m (5 ft 10 in) UWIC Archers United Kingdom
G 6 Collins, Stef 29 – (1982-12-30)30 December 1982 1.68 m (5 ft 6 in) UWIC Archers United Kingdom
PG 7 Vanderwal, Rachael 29 – (1983-06-27)27 June 1983 1.75 m (5 ft 9 in) University of Limerick Republic of Ireland
F 8 Handy, Chantelle 25 – (1987-06-16)16 June 1987 1.88 m (6 ft 2 in) Sony Athinaikos Athens Greece
G 9 Wade-Fray, Jenaya 23 – (1988-09-05)5 September 1988 1.75 m (5 ft 9 in) UWIC Archers United Kingdom
F 10 Page, Julie 29 – (1983-04-21)21 April 1983 1.88 m (6 ft 2 in) Energa Toruń Poland
PF 11 Butler, Kim 29 – (1982-09-07)7 September 1982 1.89 m (6 ft 2 in) SK Cēsis Latvia
C 12 Allen, Dominique 22 – (1989-09-10)10 September 1989 1.92 m (6 ft 4 in) Oral Roberts University United States
G 13 Leedham, Jo 24 – (1987-12-05)5 December 1987 1.80 m (5 ft 11 in) Bulleen Boomers Australia
C 14 Stewart, Azania 23 – (1989-03-13)13 March 1989 1.92 m (6 ft 4 in) University of Florida United States
F 15 Fagbenle, Temi 19 – (1992-09-08)8 September 1992 1.92 m (6 ft 4 in) Harvard University United States
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 28 July 2012
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W L PF PA PD Pts
 France 550356319+3710
 Australia 541353322+319
 Russia 532314308+68
 Canada 523328332−47
 Brazil 514329354−256
 Great Britain 505327372−455
28 July 2012
22:15
Australia  7458  Great Britain
Scoring by quarter: 16–11, 23–15, 18–16, 17–16
Pts: Jackson 18
Rebs: Batkovic 7
Asts: Richards 4
Pts: Vanderwal, Leedham 11
Rebs: Page 7
Asts: Stafford, Leedham 3
Basketball Arena, London
Referees: Jorge Carrion (PUR), Shoko Sugruro (JPN), Borys Ryschyk (UKR)
30 July 2012
20:00
Great Britain  6573  Canada
Scoring by quarter: 15–19, 17–17, 21–19, 12–18
Pts: Stafford, Leedham 15
Rebs: Fagbenle 6
Asts: Collins 4
Pts: Thorburn 18
Rebs: Pilypaitis, T. Tatham 5
Asts: Gabriele 7
Basketball Arena, London
Referees: Juan Arteaga (ESP), Saša Pukl (SLO), Vitalis Gode (KEN)
1 August 2012
16:45
Great Britain  6167  Russia
Scoring by quarter: 14–16, 13–23, 18–13, 16–15
Pts: Stafford 18
Rebs: Page 7
Asts: Collins, Leedham 3
Pts: Belyakova 12
Rebs: Osipova 9
Asts: Hammon 6
Basketball Arena, London
Referees: Felicia Grinter (USA), Rabah Noujaim (LIB), Jorge Vázquez (PUR)
3 August 2012
20:00
France  8077 (OT)  Great Britain
Scoring by quarter: 10–13, 17–10, 20–21, 20–23, Overtime: 13–10
Pts: Gruda, Lawson-Wade 16
Rebs: Godin 8
Asts: Godin 4
Pts: Leedham 29
Rebs: Page, Leedham 8
Asts: Page 3
Basketball Arena, London
Referees: Ilija Belošević (SRB), Oļegs Latiševs (LAT), Snehal Bendke (IND)
5 August 2012
22:15
Great Britain  6678  Brazil
Scoring by quarter: 19–19, 17–20, 17–25, 13–14
Pts: Stafford 15
Rebs: Stafford 10
Asts: Stafford 4
Pts: Santos 16
Rebs: Santos 13
Asts: Pinto 12
Basketball Arena, London
Referees: Christos Christodoulou (GRE), William Kennedy (USA), Peng Ling (CHN)

Boxing

Men

Britain was guaranteed five male boxers at the Games and one female entrant, by virtue of being the host nation.[42] However following the 2011 World Championships, five British boxers had claimed their places. The special 'host' places for men's boxing therefore became void. The boxers who qualified through the world championships were; Andrew Selby, Luke Campbell, Tom Stalker, Fred Evans and Anthony Joshua.[43]

Following the World Championships Andrew Selby and Khalid Yafai had both attained the qualification standard for the Olympics in the flyweight division. NOCs may only nominate one boxer per event, and since both had reached the quarter finals of the World Championships, a box off was required. The box off took place at the York Hall during the 2011 British Championships in November.[44] Selby won the first bout, following which Yafai failed to make the weight for the second bout by 300 grams, meaning that Selby would represent Great Britain at the Olympics.[45]

In the subsequent AIBA European Qualification Tournament, two further boxers, Josh Taylor and Anthony Ogogo, also qualified.[46][47]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Andrew Selby Flyweight Bye  Suleimenov (KAZ)
W 19–15
 Ramírez (CUB)
L 11–16
Did not advance
Luke Campbell Bantamweight Bye  Parrinello (ITA)
W 11–9
 Dalakliev (BUL)
W 16–15
 Shimizu (JPN)
W 20–11
 Nevin (IRL)
W 14–11
1st, gold medalist(s)
Josh Taylor Lightweight  Conceicao (BRA)
W 13–9
 Valentino (ITA)
L 10–15
Did not advance
Tom Stalker Light welterweight Bye  Manoj (IND)
W 20–16
 Mönkh-Erdene (MGL)
L 22–23
Did not advance
Fred Evans Welterweight  Abbadi (ALG)
W 18–10
 Kavaliauskas (LTU)
W 11–7
 Clayton (CAN)
W 14–14
 Shelestyuk (UKR)
W 11–10
 Sapiyev (KAZ)
L 9–17
2nd, silver medalist(s)
Anthony Ogogo Middleweight  Castillo (DOM)
W 13–6
 Khytrov (UKR)
W 18–18
 Härtel (GER)
W 15–10
 Falcão (BRA)
L 9–16
Did not advance 3rd, bronze medalist(s)
Anthony Joshua Super heavyweight N/A  Savón (CUB)
W 17–16
 Zhang Zl (CHN)
W 15–11
 Dychko (KAZ)
W 13–11
 Cammarelle (ITA)
W 18+–18
1st, gold medalist(s)
Women

Qualification for the women's events was held at the AIBA 2012 Women's World Championships only. On 16 May 2012, Natasha Jonas qualified in the 60 kg category, and Nicola Adams in the 51 kg category. As a result, the host quota place in women's boxing became void.[48] On 18 May 2012 Savannah Marshall qualified in the 75 kg category, ensuring Great Britain is represented at all women's weights at the first Olympic Games featuring the women's discipline.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nicola Adams Flyweight Bye  Petrova (BUL)
W 16–7
 Kom (IND)
W 11–6
 Ren Cc (CHN)
W 16–7
1st, gold medalist(s)
Natasha Jonas Lightweight  Underwood (USA)
W 21–13
 Taylor (IRL)
L 15–26
Did not advance
Savannah Marshall Middleweight Bye  Volnova (KAZ)
L 12–16
Did not advance

Canoeing

Gold medallists Timothy Baillie and Etienne Stott competing in the Men's C-2.

Slalom

Britain qualified the maximum of one boat in all four classes, at the 2011 World Championships.[49]

Places were allocated in Team GB in a qualification event in April 2012. As stated above, Great Britain was entitled to one quota of two canoeists in the men's C-2 event; however, as the successful C-2 canoeists Florence and Hounslow had already qualified in the individual events, a quota for a second boat in C-2 became available.[50]

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank Time Rank Time Rank
David Florence Men's C-1 101.60 13 93.04 4 93.04 5 Q 106.16 10 Did not advance
Tim Baillie
Etienne Stott
Men's C-2 100.44 3 102.79 6 100.44 4 Q 110.78 6 Q 106.41 1st, gold medalist(s)
David Florence
Richard Hounslow
108.23 10 101.08 4 101.08 7 Q 108.93 1 Q 106.77 2nd, silver medalist(s)
Richard Hounslow Men's K-1 94.40 =14 89.12 8 89.12 11 Q 104.30 12 Did not advance
Lizzie Neave Women's K-1 101.95 4 98.92 1 98.92 2 Q 117.30 12 Did not advance

Sprint

The canoe sprint allocation for the host nation was one place in the men's K-1 1000 m, men's C-1 1000 m and women's K-1 500 m. Team GB was expected to earn a healthy number of British quota places.

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Tim Brabants K-1 1000 m 3:31.869 5 Q 3:30.769 4 FA 3:34.833 8
Ed McKeever K-1 200 m 35.087 OB 1 Q 35.619 1 FA 36.246 1st, gold medalist(s)
Liam Heath
Jon Schofield
K-2 200 m 33.364 2 Q 32.940 2 FA 34.421 3rd, bronze medalist(s)
Richard Jefferies C-1 200 m 42.516 3 Q 43.213 6 Did not advance
C-1 1000 m 4:48.511 8 Q 4:49.874 8 FB 4:42.992 15
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Rachel Cawthorn K-1 500 m 1:53.491 1 Q 1:52.542 2 FA 1:53.345 6
Jessica Walker K-1 200 m 42.388 4 Q 41.734 2 FA 46.161 7
Abigail Edmonds
Louisa Sawers
K-2 500 m 1:46.564 5 Q 1:46.025 7 FB 1:46.341 11
Rachel Cawthorn
Angela Hannah
Louisa Sawers
Jessica Walker
K-4 500 m 1:37.255 2 Q 1:32.550 4 FA 1:33.055 5

Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)

Cycling

Great Britain selected 27 cyclists across the four cycling disciplines.[51] Included in the squad was David Millar, who was cleared to compete after a British Olympic Association rule preventing any athlete formerly banned for doping from Olympic selection, was overturned.[52]

In the road events Bradley Wiggins won the gold medal and Chris Froome the bronze in the men's time trial. This was Wiggins seventh Olympic medal and took him past Steve Redgrave as the British athlete with the most Olympic medals.[53] He also became the first man to win the Tour de France and an Olympic gold medal in the same year.[54]

On the track the men's sprint team of Chris Hoy, Jason Kenny and Philip Hindes set new world records in both the first round and again in the final against France as they won the gold medal. Hoy joined Steve Redgrave as the only British athletes to win five Olympic gold medals.[55] A sixth gold medal in the men's Keirin brought Hoy past the record of Redgrave, and brought him equal with Wiggins on seven Olympic medals[56]

Road

Bradley Wiggins competing in the men's time trial, an event in which he won his British record seventh Olympic medal.

Great Britain qualified for a maximum five quota places in the men's Olympic road race by virtue of their top 10 national ranking in the 2011 UCI World Tour. They qualified a maximum 4 quota places in the women's event by virtue of a top 5 national ranking by the end of May 2012.

The BOA announced the five man squad of road racers for Team GB on 4 July 2012.[57]

Men
Athlete Event Time Rank
Mark Cavendish Road race 5:46:37 29
Chris Froome Road race 5:58:24 109
Time trial 51:41.87 3rd, bronze medalist(s)
David Millar Road race 5:55:16 105
Ian Stannard 5:46:47 92
Bradley Wiggins Road race 5:47:14 100
Time trial 50:39.54 1st, gold medalist(s)
Women
Athlete Event Time Rank
Lizzie Armitstead Road race 3:35:29 2nd, silver medalist(s)
Time trial 39:26.24 10
Nicole Cooke Road race 3:36:01 31
Lucy Martin OTL
Emma Pooley Road race 3:37:26 40
Time trial 38:37.70 6

Track

Qualification for the ten events to be held in the Olympic velodrome was entirely dependent on UCI rankings. Entry was limited to one rider, or as the case may be one team, per nation. Nations are also limited to 14 riders in total, although 2 riders from other cycling disciplines may also be called upon.

Great Britain qualified in all track events. On 18 June 2012, British Cycling confirmed two accredited 'P' places – sprinters Ross Edgar and Becky James – essentially, substitute riders officially selected for the Olympic squad in the event of injury or illness. Competitors in the individual sprint and keirin events to be chosen from respective team sprint squads.

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Jason Kenny[58] Men's sprint 9.713 OR
74.127
1 Bye  Esterhuizen (RSA)
W 10.363
69.477
Bye  Awang (MAS)
W 10.433, W 10.030
 Phillip (TRI)
W 10.159, W 10.166
 Baugé (FRA)
W 10.232, W 10.308
1st, gold medalist(s)
Victoria Pendleton Women's sprint 10.724 OR
67.139
1  Gnidenko (RUS)
W 11.775
61.146
Bye  Kanis (NED)
W 11.840
60.810
Bye  Panarina (BLR)
W 11.226, W 11.339
 Vogel (GER)
W 11.481, W 11.538
 Meares (AUS)
L REL, L
2nd, silver medalist(s)
Team sprint
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Philip Hindes
Chris Hoy
Jason Kenny
Men's team sprint 43.065 OR
62.695
1 Q  Japan (JPN)
W 42.747 WR
63.162
1 Q  France (FRA)
W 42.600 WR[55]
63.380
1st, gold medalist(s)
Victoria Pendleton
Jessica Varnish
Women's team sprint 32.526 WR
55.340
2 Q  Ukraine (UKR)
L REL
8 Did not advance
Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Steven Burke
Ed Clancy
Peter Kennaugh
Geraint Thomas
Men's team pursuit 3:52.499 WR 1 Q  Denmark (DEN)
W 3:52.743
1  Australia (AUS)
W 3:51.659 WR
1st, gold medalist(s)
Danielle King
Joanna Rowsell
Laura Trott
Women's team pursuit 3:15.669 WR 1 Q  Canada (CAN)
W 3:14.682 WR
1  United States (USA)
W 3:14.051 WR
1st, gold medalist(s)
Keirin
Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Final
Rank Rank Rank Rank
Chris Hoy[58] Men's keirin 1 Q Bye 1 Q 1st, gold medalist(s)
Victoria Pendleton Women's keirin 1 Q Bye 1 Q 1st, gold medalist(s)
Omnium
Athlete Event Flying lap Points race Elimination race Individual pursuit Scratch race Time trial Total points Rank
Time Rank Points Rank Rank Time Rank Rank Time Rank
Ed Clancy Men's omnium 12.556 1 18 11 5 4:20.853 2 10 1:00.981 1 30 3rd, bronze medalist(s)
Laura Trott Women's omnium 14.057 1 14 10 1 3:30.547 2 3 35.110 1 18 1st, gold medalist(s)

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Liam Killeen Men's cross-country Did not finish[59]
Annie Last[60] Women's cross-country 1:33:47 8

BMX

The cyclists below were selected for the BMX events. On 18 June 2012, British Cycling announced that two further riders Kyle Evans and Abbie Taylor – had been granted 'P' accreditations, and would be substitute riders in the event of illness or injury.

Athlete Events Seeding Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Points Rank Points Rank Result Rank
Liam Phillips Men's BMX 38.719 12 6 2 Q 9 3 Q 2:11.918 8
Shanaze Reade Women's BMX 39.368 5 N/A 5 2 Q 39.247 6

Diving

As hosts Great Britain were automatically entitled to places in all four synchronised diving events, but athletes for individual events had to qualify through their own performances.[61] Through finishes at the 2011 World Aquatics Championships. the 2012 FINA Diving World Cup event in London, and the dive-off on the final day of the 2012 event, Great Britain achieved the maximum allowable number of quota places; two in each individual event.

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Jack Laugher 3 m springboard 330.00 27 Did not advance
Chris Mears 436.05 18 Q 461.00 9 Q 439.75 9
Tom Daley 10 m platform 448.45 15 Q 521.10 4 Q 556.95 3rd, bronze medalist(s)
Peter Waterfield 412.45 23 Did not advance
Chris Mears
Nick Robinson-Baker
3 m synchronised springboard N/A 432.60 5
Tom Daley
Peter Waterfield
10 m synchronised platform N/A 454.65 4
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Rebecca Gallantree 3 m springboard 299.25 16 Q 267.10 18 Did not advance
Hannah Starling 298.25 17 Q 313.95 13 Did not advance
Monique Gladding 10 m platform 301.45 19 Did not advance
Stacie Powell 287.30 20 Did not advance
Alicia Blagg
Rebecca Gallantree
3 m synchronised springboard N/A 285.60 7
Sarah Barrow
Tonia Couch
10 m synchronised platform N/A 321.72 5

Equestrian

Great Britain automatically received a team and the maximum number of individual competitors in each of the 3 disciplines; dressage, eventing and show jumping.[62]

Dressage

Double gold medallist Charlotte Dujardin riding Valegro.
Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Technical Artistic Overall score Rank
Laura Bechtolsheimer Mistral Hojris Individual 76.839 7 Q 77.794 5 Q 80.679 88.000 84.339 3rd, bronze medalist(s)
Richard Davison Hiscox Artemis 72.812 18 Q 70.524 26 Did not advance
Charlotte Dujardin Valegro 83.663 1 Q 83.286 1 Q 86.750 93.429 90.089 1st, gold medalist(s)
Carl Hester Uthopia 77.720 5 Q 80.571 3 Q 77.714 88.000 82.857 5
Laura Bechtolsheimer
Charlotte Dujardin
Carl Hester
See above Team 79.407 1 80.550 1 N/A 79.979 1st, gold medalist(s)

Eventing

Nicola Wilson and Opposition Buzz competing in the cross-country discipline of the eventing
Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Tina Cook Miners Frolic Individual 42.00 14 0.00 42.00 5 1.00 43.00 4 Q 8.00 51.00 6 51.00 6
William Fox-Pitt Lionheart 44.10 =17 9.20 53.30 22 0.00 53.30 15 Did not advance 53.30 15
Mary King Imperial Cavalier 40.90 12 1.20 42.10 6 0.00 42.10 3 Q 8.00 50.10 5 50.10 5
Zara Phillips High Kingdom 46.10 =24 0.00 46.00 =10 7.00 53.00 14 Q 0.00 53.00 8 53.00 8
Nicola Wilson* Opposition Buzz 51.70 =39 0.00 51.70 20 4.00 55.70 19 Did not advance 55.70 19
Tina Cook
William Fox-Pitt
Mary King
Zara Phillips
Nicola Wilson
See above Team 127.00 3 3.20 130.20 2 8.00 138.20 2 N/A 138.20 2nd, silver medalist(s)

*Piggy French, riding DHI Topper W, was originally selected by Team GB, but withdrew on 2 July 2012 due to an injury to her horse. Nicola Wilson was promoted from the reserve team[63]

Show jumping

Athlete Horse Event Qualification Final
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B Total
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Scott Brash Hello Sanctos Individual 4 =42 Q 4 8 =31 Q 0 8 =11 Q 0 =1 Q 4 4 =5 4 =5
Peter Charles
Vindicat W 10 =65 Did not advance
Ben Maher
Tripple X III 0 =1 Q 0 0 =1 Q 4 4 =4 Q 4 =11 Q 4 8 =9 8 =9
Nick Skelton
Big Star 0 =1 Q 0 0 =1 Q 0 0 =1 Q 0 =1 Q 4 4 =5 4 =5
Scott Brash
Peter Charles
Ben Maher
Nick Skelton
See above Team N/A 4 =2 Q 4 8 =1 JO 0 1st, gold medalist(s)

Fencing

As hosts, Great Britain received eight quota places which could be allocated to any of the fencing events. Additional places could be won in specific disciplines in a series of qualification events.

On 24 March 2012, Richard Kruse won a qualifying event in Copenhagen, thus earning Team GB a ninth quota place in men's foil.[64] On 22 April 2012, Natalia Sheppard attained a qualifying place at the Zonal European Qualifier in women's foil.[65] On 1 June 2012, the BOA announced the first seven of ten fencers, and confirmed the remaining three fencers would be in foil events.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
James-Andrew Davis Individual foil Bye  Joppich (GER)
L 10–15
Did not advance
Richard Kruse Bye  Akhmatkhuzin (RUS)
L 5–15
Did not advance
Husayn Rosowsky  Samandi (MAR)
L 8–15
Did not advance
James-Andrew Davis
Richard Kruse
Husayn Rosowsky
Laurence Halsted
Team foil N/A  Egypt (EGY)
W 45–33
 Italy (ITA)
L 45–40
Classification semi-final
 France (FRA)
W 45–29
5th place final
 Russia (RUS)
L 35–45
6
James Honeybone Individual sabre  Pryiemka (BLR)
L 9–15
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Corinna Lawrence Individual épée  Bravo (CHI)
W 15–12
 Gherman (ROU)
L 9–15
Did not advance
Anna Bentley Individual foil  Peterson (CAN)
L 9–10
Did not advance
Natalia Sheppard  Troiano (GBR)
W 12–9
 Maîtrejean (FRA)
L 5–15
Did not advance
Sophie Troiano  Sheppard (GBR)
L 9–12
Did not advance
Anna Bentley
Natalia Sheppard
Sophie Troiano
Martina Emanuel
Team foil N/A  Egypt (EGY)
W 34–45
 Italy (ITA)
L 42–14
Classification semi-final
 Poland (POL)
L 20–43
7th place final
 Japan (JPN)
L 21–30
8
Louise Bond-Williams Individual sabre N/A  Vougiouka (GRE)
L 8–15
Did not advance
Sophie Williams N/A  Vecchi (ITA)
L 6–15
Did not advance

Field hockey

The Great Britain men's and women's teams qualified automatically as hosts. England, Wales and Scotland compete separately in most competitions, but sent a combined team to the Olympics, which was managed by England Hockey.[66][67]

Men's tournament

The following is the Great Britain roster in the men's field hockey tournament of the 2012 Summer Olympics.[68]

Head Coach: Jason Lee

Reserves:

Head coach Jason Lee appeared at his fifth Olympics, having played for Great Britain in 1992 and 1996, and been head coach in 2004 and 2008.

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Australia 5320235+1811
 Great Britain 5230148+69
 Spain 5221810−28
 Pakistan 5212916−77
 Argentina 51131014−44
 South Africa 50141122−111

     Advanced to semifinals

30 July 2012
19:00
Great Britain  4 – 1  Argentina
Middleton  22', 42'
Fox  49'
Smith  53'
Report Ibarra  55'
Umpires:
Raghu Prasad (IND)
Christian Blasch (GER)
1 August 2012
16:00
South Africa  2 – 2  Great Britain
Smith  60'
Robinson  64'
Report Jackson  14', 68'
Umpires:
Nigel Iggo (NZL)
Roelvan Eert (NED)
3 August 2012
16:00
Great Britain  4 – 1  Pakistan
Tindall  4'
Clarke  26'
Jackson  50', 67'
Report Abbas  70'
Umpires:
Simon Taylor (NZL)
Marcelo Servetto (ESP)
5 August 2012
19:00
Great Britain  3 – 3  Australia
Clarke  47'
Middleton  53'
Tindall  66'
Report Ford  7', 11'
Knowles  41'
Umpires:
Christian Blasch (GER)
John Wright (RSA)
7 August 2012
19:00
Spain  1 – 1  Great Britain
Quemada  55' Report Jackson  33'
Umpires:
Simon Taylor (NZL)
John Wright (RSA)
Semi-final
9 August 2012
20:00
Netherlands  9 – 2  Great Britain
Weusthof  9', 15', 60'
Van der Weerden  22'
Bakker  33', 44', 51'
De Nooijer  47'
Evers  48'
Report Jackson  18'
Moore  65'
Umpires:
Christian Blasch (GER)
David Gentles (AUS)
Bronze medal match
11 August 2012
15:30
3rd, bronze medalist(s) Australia  3 – 1  Great Britain
Orchard  17'
Dwyer  48'
Govers  57'
Report Lewers  29'
Umpires:
Christian Blach (GER)
Gary Simmonds (RSA)

Women's tournament

Squad

The Great Britain women's field hockey team for the 2012 Games was announced on 18 May 2012.[69]

Head Coach: Danny Kerry


Reserves:

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Netherlands 5500125+715
 Great Britain 5302147+79
 China 521263+37
 South Korea 5203913−46
 Japan 511349−54
 Belgium 5023210−82

     Advanced to semifinals

29 July 2012
19:00
Great Britain  4 – 0  Japan
Danson  7', 28'
Thomas  23'
Walton  26'
Report
Umpires:
Kelly Hudson (NZL)
Soledad Iparraguirre (ARG)
31 July 2012
16:00
Great Britain  5 – 3  South Korea
White  6'
Cullen  25'
Danson  38'
Twigg  61'
Rogers  62'
Report Kim Da-Rae  18'
Han Hye-Lyoung  52'
Park Mih-Yun  57'
Umpires:
Stella Bartlema (NED)
Lisa Roach (AUS)
2 August 2012
19:00
Belgium  0 – 3  Great Britain
Report Ball  32'
Bartlett  39'
Cullen  68'
Umpires:
Amy Hassick (USA)
Irene Presenqui (ARG)
4 August 2012
16:00
China  2 – 1  Great Britain
Fu Baorong  41'
Zhao Yudiao  47'
Report Cullen  69'
Umpires:
Soledad Iparraguirre (ARG)
Carol Metchette (IRL)
6 August 2012
19:00
Great Britain  1 – 2  Netherlands
Cullen  29' Report van As  43'
van Male  52'
Umpires:
Carolina de la Fuente (ARG)
Chieko Soma (JPN)
Semi-final
8 August 2012
20:00
Argentina  2 – 1  Great Britain
Barrionuevo  6'
Rebecchi  31'
Report Danson  65'
Umpires:
Lisa Roach (AUS)
Carol Metchette (IRL)
Bronze medal match
10 August 2012
15:30
New Zealand  1 – 3  Great Britain 3rd, bronze medalist(s)
Michelsen  68' Report Danson  45'
Cullen  59'
Thomas  63'
Umpires:
Soledad Iparraguirre (ARG)
Chieko Soma (JPN)
Final rank 
 Bronze

Football

Great Britain men's football team competed at the Olympics for the first time since 1960. The team was run by The Football Association, as the national associations of Scotland, Wales and Northern Ireland declined to take part. However, despite objections from Scotland, Wales and Northern Ireland, players from all four nations were considered for selection, although Ryan Giggs, Craig Bellamy, Aaron Ramsey, Neil Taylor and Joe Allen (all Welsh) were the only non-English players who were selected.[70] However, players chosen to represent England at the 2012 European Championships were not considered for selection,[71] although one player (Jack Butland) received special dispensation to compete.[72] Former England captain David Beckham, who was involved in promoting London's bid to host the Games, had expressed an interest in appearing as one of the three over-23 players in the squad.[73] The men's team was managed by Stuart Pearce and the women's by Hope Powell.[74]

Men's tournament

Squad

The following is the Great Britain squad in the men's football tournament of the 2012 Summer Olympics.[75]

As part of an agreement with the FA, no players from England's Euro 2012 squad were selected. However, an agreement was made to allow Jack Butland to play on both squads. Butland, a late injury replacement for the Euro 2012 team, did not play in the tournament as England's third goalkeeper, and was allowed to keep his Olympic roster spot.

Coach: Stuart Pearce

0#0 Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2012 club
1 1GK Butland, JackJack Butland (1993-03-10)10 March 1993 (aged 19) 1 0 England Birmingham City
2 2DF Taylor, NeilNeil Taylor (1989-02-07)7 February 1989 (aged 23) 1 0 Wales Swansea City
3 2DF Bertrand, RyanRyan Bertrand (1989-08-05)5 August 1989 (aged 22) 1 0 England Chelsea
4 2DF Rose, DannyDanny Rose (1990-07-02)2 July 1990 (aged 22) 1 0 England Tottenham Hotspur
5 2DF Caulker, StevenSteven Caulker (1991-12-29)29 December 1991 (aged 20) 1 0 England Tottenham Hotspur
6 2DF Dawson, CraigCraig Dawson (1990-05-06)6 May 1990 (aged 22) 1 0 England West Bromwich Albion
7 3MF Cleverley, TomTom Cleverley (1989-08-12)12 August 1989 (aged 22) 1 0 England Manchester United
8 3MF Allen, JoeJoe Allen (1990-03-14)14 March 1990 (aged 22) 1 0 Wales Swansea City
9 4FW Sturridge, DanielDaniel Sturridge (1989-09-01)1 September 1989 (aged 22) 1 0 England Chelsea
10 4FW Bellamy, CraigCraig Bellamy* (1979-07-13)13 July 1979 (aged 33) 1 0 England Liverpool
11 3MF Giggs, RyanRyan Giggs* (c) (1973-11-29)29 November 1973 (aged 38) 1 0 England Manchester United
12 2DF Tomkins, JamesJames Tomkins (1989-03-29)29 March 1989 (aged 23) 1 0 England West Ham United
13 3MF Cork, JackJack Cork (1989-06-25)25 June 1989 (aged 23) 1 0 England Southampton
14 2DF Richards, MicahMicah Richards* (1988-06-24)24 June 1988 (aged 24) 1 0 England Manchester City
15 3MF Ramsey, AaronAaron Ramsey (1990-12-26)26 December 1990 (aged 21) 1 0 England Arsenal
16 3MF Sinclair, ScottScott Sinclair (1989-03-25)25 March 1989 (aged 23) 1 0 Wales Swansea City
17 4FW Sordell, MarvinMarvin Sordell (1991-02-17)17 February 1991 (aged 21) 1 0 England Bolton Wanderers
18 1GK Steele, JasonJason Steele (1990-08-18)18 August 1990 (aged 21) 1 0 England Middlesbrough

* Over-aged player.

Group play
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
 Great Britain 3 2 1 0 5 2 +3 7
 Senegal 3 1 2 0 4 2 +2 5
 Uruguay 3 1 0 2 2 4 2 3
 United Arab Emirates 3 0 1 2 3 6 3 1

26 July 2012
20:00

Great Britain  1–1  Senegal
Bellamy  20' Report Konaté  82'

29 July 2012
19:45

Great Britain  3–1  United Arab Emirates
Giggs  16'
Sinclair  73'
Sturridge  76'
Report Eisa  60'
Wembley Stadium, London
Attendance: 85,137[77]
Referee: Roberto García (Mexico)

1 August 2012
19:45

Great Britain  1–0  Uruguay
Sturridge  45+1' Report
Quarter-final

Women's tournament

Squad

The following is the Great Britain squad in the women's football tournament of the 2012 Summer Olympics.[80]

Coach: Hope Powell

0#0 Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2012 club
1 1GK Bardsley, KarenKaren Bardsley (1984-10-14)14 October 1984 (aged 27) 1 0 Sweden Linköping
2 2DF Scott, AlexAlex Scott (1984-10-14)14 October 1984 (aged 27) 1 0 England Arsenal
3 2DF Houghton, StephanieStephanie Houghton (1988-04-23)23 April 1988 (aged 24) 1 0 England Arsenal
4 3MF Scott, JillJill Scott (1987-02-02)2 February 1987 (aged 25) 1 0 England Everton
5 2DF Bradley, SophieSophie Bradley (1989-10-20)20 October 1989 (aged 22) 1 0 England Lincoln Ladies
6 2DF Stoney, CaseyCasey Stoney (c) (1982-05-13)13 May 1982 (aged 30) 1 0 England Lincoln Ladies
7 4FW Carney, KarenKaren Carney (1987-08-01)1 August 1987 (aged 24) 1 0 England Birmingham City
8 3MF Williams, FaraFara Williams (1984-01-25)25 January 1984 (aged 28) 1 0 England Everton
9 4FW White, EllenEllen White (1989-05-09)9 May 1989 (aged 23) 1 0 England Arsenal
10 4FW Smith, KellyKelly Smith (1978-10-29)29 October 1978 (aged 33) 1 0 England Arsenal
11 3MF Yankey, RachelRachel Yankey (1979-11-01)1 November 1979 (aged 32) 1 0 England Arsenal
12 4FW Little, KimKim Little (1990-06-29)29 June 1990 (aged 22) 1 0 England Arsenal
13 2DF Dieke, IfeomaIfeoma Dieke (1981-02-25)25 February 1981 (aged 31) 1 0 Sweden Vittsjö
14 3MF Asante, AnitaAnita Asante (1985-04-27)27 April 1985 (aged 27) 1 0 Sweden Göteborg
15 4FW Aluko, EniolaEniola Aluko (1987-02-21)21 February 1987 (aged 25) 1 0 England Birmingham City
16 2DF Rafferty, ClaireClaire Rafferty (1989-01-11)11 January 1989 (aged 23) 1 0 England Chelsea
17 4FW Williams, RachelRachel Williams (1988-01-10)10 January 1988 (aged 24) 0 0 England Birmingham City
18 1GK Brown, RachelRachel Brown (1980-07-02)2 July 1980 (aged 32) 1 0 England Everton
19 2DF Susi, DuniaDunia Susi (1987-08-10)10 August 1987 (aged 24) 0 0 England Chelsea
Group play
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
 Great Britain 3 3 0 0 5 0 +5 9
 Brazil 3 2 0 1 6 1 +5 6
 New Zealand 3 1 0 2 3 3 0 3
 Cameroon 3 0 0 3 1 11 10 0
Green indicates qualified for the quarter-finals

25 July 2012
16:00

Great Britain  1–0  New Zealand
Houghton  64' Report

28 July 2012
17:15

Great Britain  3–0  Cameroon
Stoney  18'
J. Scott  23'
Houghton  82'
Report

31 July 2012
19:45

Great Britain  1–0  Brazil
Houghton  2' Report
Wembley Stadium, London
Attendance: 70,584[83]
Referee: Carol Anne Chenard (Canada)
Quarter-final

3 August 2012
19:30

Great Britain  0–2  Canada
Report Filigno  12'
Sinclair  26'
City of Coventry Stadium, Coventry
Attendance: 28,828[84]
Referee: Sachiko Yamagishi (Japan)

Gymnastics

Artistic

Great Britain fielded a full team of five gymnasts in both the men's and women's artistic gymnastics events. The women's team qualified through a top eight finish in the 2011 World Artistic Gymnastics Championships, whilst the men qualified by winning the Olympic qualification event,[85] after failing to qualify at the world championships.[86] Included in the squads were Louis Smith, who won a bronze medal in the pommel horse at the 2008 Games, Beth Tweddle, 2009 World Floor Champion and 2010 Uneven Bars Champion, and Rebecca Tunney, who, at the age of 15, was the youngest Team GB athlete from any sport.[87]

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Sam Oldham Team 14.700 N/A 14.600 15.533 14.666 15.100 N/A N/A 14.033 N/A 14.966 14.000 N/A
Daniel Purvis 15.200 13.400 15.033 16.100 14.733 14.733 89.199 10 Q 15.533 14.733 14.600 15.966 14.800 14.633 N/A
Louis Smith N/A 15.800 Q N/A 13.033 N/A N/A 15.966 N/A
Kristian Thomas 15.366 14.133 14.566 16.200 14.625 15.366 90.256 5 Q 15.433 N/A 14.433 16.550 N/A 15.200 N/A
Max Whitlock 15.266 14.900 Q 14.133 16.033 13.900 N/A 15.166 15.233 N/A 15.666 14.800 N/A N/A
Total 45.832 44.833 44.199 48.333 44.024 45.199 272.420 3 Q 46.132 45.932 43.066 48.182 44.566 43.833 271.711 3rd, bronze medalist(s)
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Daniel Purvis All-around 15.166 14.266 14.800 16.000 13.600 14.500 88.332 13
Louis Smith Pommel horse N/A 16.066 N/A 16.066 2nd, silver medalist(s)
Kristian Thomas All-around 15.566 14.566 14.633 14.908 14.733 15.000 89.406 7
Vault N/A 15.533 N/A 15.533 8
Max Whitlock Pommel horse N/A 15.600 N/A 15.600 3rd, bronze medalist(s)
Women
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F V UB BB F V UB BB
Imogen Cairns Team N/A 14.433 N/A 13.366 N/A N/A 14.266 N/A 13.500 N/A
Jennifer Pinches 14.100 14.366 13.700 13.100 55.266 21 14.366 14.833 N/A 11.833 N/A
Rebecca Tunney 14.000 14.400 14.825 13.166 56.391 15 Q N/A 14.866 14.766 N/A N/A
Beth Tweddle 14.433 N/A 16.133 Q N/A 14.166 N/A 15.833 N/A N/A
Hannah Whelan 13.933 14.500 14.200 13.066 55.699 17 Q 14.200 N/A 14.000 13.866 N/A
Total 42.533 43.333 45.158 39.632 170.656 5 Q 42.732 43.965 44.599 39.199 170.495 6
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F V UB BB
Rebecca Tunney All-around 13.933 14.866 15.000 13.133 56.392 13
Beth Tweddle Uneven bars N/A 15.916 N/A 15.916 3rd, bronze medalist(s)
Hannah Whelan All-around 14.133 0.000* 14.166 13.700 41.999 24

*Whelan's vault score was wiped after she fell face first during her landing.[88]

Rhythmic

The British Olympic Association announced that the team would utilise host nation qualification places. However an agreement between British Gymnastics and the BOA stipulated that the team had to reach a target score (45.223) at a test event held in London in January 2012.[89] They narrowly missed this target in the qualification stage by 0.273 marks.[90] though they met the mark on the finals day.

This led to a dispute in which British Gymnastics originally argued that they should not be included in the Games as they had failed to make the mark in the agreed manner; the gymnasts argued that it was not clear the mark had to be reached on the qualification round, and that their mark in the final day (which was over the target mark) should be accepted.

On 5 March 2012, the gymnasts won their appeal, and British Gymnastics announced that the team would now be nominated for selection.[91][92]

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Francesca Jones Individual 24.200 24.550 21.975 23.900 94.625 24 Did not advance
Athlete Event Qualification Final
5 balls 3 ribbons
2 hoops
Total Rank 5 balls 3 ribbons
2 hoops
Total Rank
Georgina Cassar
Jade Faulkner
Francesca Fox
Lynne Hutchison
Louisa Pouli
Rachel Smith
Team 24.150 23.850 48.000 12 Did not advance

Trampoline

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Katherine Driscoll Women's 100.985 9 Did not advance

Handball

Great Britain's men's and women's handball teams were allowed to take up host places at the 2012 Olympics.[93] This is the first time that Great Britain has competed in handball at the Olympics.[94]

Men's tournament

The following is the Great Britain roster in the men's handball tournament of the 2012 Summer Olympics.[95][96]

Head coaches: Dragan Đukić

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
1 GK Parker, JesperJesper Parker (1984-04-18)18 April 1984 (aged 28) 2.00 m Sweden IK Sävehof
3 CB Williams, CiaranCiaran Williams (1987-12-22)22 December 1987 (aged 24) 1.83 m United Kingdom Salford HC
4 RW Prieto, SebastianSebastian Prieto (1987-02-04)4 February 1987 (aged 25) 1.87 m Norway Viking HK
7 CB Mohr, ChristopherChristopher Mohr (1990-01-12)12 January 1990 (aged 22) 1.87 m Denmark Odder Håndbold
12 GK White, RobertRobert White (1983-04-05)5 April 1983 (aged 29) 1.92 m France HB Valence
14 RB Larsson, StevenSteven Larsson (1981-05-01)1 May 1981 (aged 31) 1.95 m Norway Drammen HK
15 LB Hare, MartinMartin Hare (1989-11-28)28 November 1989 (aged 22) 1.93 m Norway Viking HK
18 CB McMillan, DanielDaniel McMillan (1982-08-12)12 August 1982 (aged 29) 1.89 m Denmark Odder Håndbold
20 LW Hawkins, MarkMark Hawkins (1985-12-28)28 December 1985 (aged 26) 1.82 m Iceland Afturelding
21 P McDermott, ChristopherChristopher McDermott (1989-06-07)7 June 1989 (aged 23) 2.04 m Iceland Afturelding
22 P Garnham, RobinRobin Garnham (1988-05-01)1 May 1988 (aged 24) 1.94 m Norway Fram Larvik
26 RW Edgar, SebastienSebastien Edgar (1991-05-26)26 May 1991 (aged 21) 1.82 m France LYS Nimes
27 LW Pearce, JohnJohn Pearce (1987-11-23)23 November 1987 (aged 24) 1.90 m Denmark Braband
28 RB Vincent, GawainGawain Vincent (1990-03-09)9 March 1990 (aged 22) 1.86 m France HBC Nantes
Group A
Team
Pld W D L GF GA GD Points
 Iceland 5 5 0 0 167 132 +35 10
 France 5 4 0 1 159 110 +49 8
 Sweden 5 3 0 2 156 115 +41 6
 Tunisia 5 2 0 3 121 125 −4 4
 Argentina 5 1 0 4 113 138 −25 2
 Great Britain 5 0 0 5 96 182 −86 0
Qualified for the quarterfinals
29 July 2012
19:30
France  44 – 15  Great Britain Copper Box, London
Attendance: 5,000[97]
Referees: Abdulla, Bamutref (QAT)
Joli 11 (21–7) Garnham 6
  Report   Red card
31 July 2012
14:30
Great Britain  19 – 41  Sweden Copper Box, London
Attendance: 4,382[98]
Referees: Nikolić, Stojković (SRB)
Larsson 4 (10–24) Ekberg 13
  Red card Report  
2 August 2012
16:15
Great Britain  21 – 32  Argentina Copper Box, London
Attendance: 4,581[99]
Referees: Coulibaly, Diabate (CIV)
Larsson 6 (11–16) Simonet 6
  Report  
4 August 2012
09:30
Tunisia  34 – 17  Great Britain Copper Box, London
Attendance: 4,319[100]
Referees: Gubica, Milošević (CRO)
Toumi 10 (14–8) Edgar 5
  Report  
6 August 2012
16:15
Iceland  41 – 24  Great Britain Copper Box, London
Attendance: 4,856[101]
Referees: Abdulla, Bamutref (QAT)
Sigurðsson 8 (18–15) Larsson 9
  Report  

Women's tournament

Squad

The following is the British roster in the women's handball tournament of the 2012 Summer Olympics.[102]

Head coaches: Jesper Holmris, Vigdis Holmeset

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
1 GK Hargreaves, SarahSarah Hargreaves (1989-05-17)17 May 1989 (aged 23) 1.85 m 0 0 Denmark Slagelse FH
3 LW Lam-Moores, HollyHolly Lam-Moores (1990-09-12)12 September 1990 (aged 21) 1.69 m 0 0 United Kingdom GB Handball
4 RW van der Weel, ZoeZoe van der Weel (1990-11-14)14 November 1990 (aged 21) 1.61 m 0 0 United Kingdom GB Handball
5 CB Heglund, NinaNina Heglund (1993-07-24)24 July 1993 (aged 19) 1.70 m 0 0 United Kingdom GB Handball
7 CB McCafferty, LynnLynn McCafferty (1979-04-16)16 April 1979 (aged 33) 1.68 m 0 0 United Kingdom GB Handball
8 P Jukes, LouiseLouise Jukes (1984-04-14)14 April 1984 (aged 28) 1.69 m 0 0 United Kingdom GB Handball
9 LW Goodwin, BrittBritt Goodwin (1983-04-24)24 April 1983 (aged 29) 1.63 m 0 0 United Kingdom GB Handball
10 RW Fairbrother, KelsiKelsi Fairbrother (1989-08-05)5 August 1989 (aged 22) 1.63 m 0 0 Denmark Team Esbjerg
11 P Byl, LynLyn Byl (1979-12-01)1 December 1979 (aged 32) 1.72 m 0 0 United Kingdom GB Handball
13 RB Leuthold, YvonneYvonne Leuthold (1980-01-30)30 January 1980 (aged 32) 1.76 m 0 0 United Kingdom GB Handball
17 LB Palies, EwaEwa Palies (1989-01-30)30 January 1989 (aged 23) 1.73 m 0 0 United Kingdom GB Handball
21 LB Fudge, KathrynKathryn Fudge (1989-11-10)10 November 1989 (aged 22) 1.83 m 0 0 United Kingdom GB Handball
66 GK Mayes, JaneJane Mayes (1989-01-10)10 January 1989 (aged 23) 1.73 m 0 0 United Kingdom GB Handball
86 RB Gerbron, MarieMarie Gerbron (1986-12-23)23 December 1986 (aged 25) 1.66 m 0 0 United Kingdom GB Handball
Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Points
 Brazil 5 4 0 1 137 122 +15 8
 Croatia 5 4 0 1 145 115 +30 8
 Russia 5 3 1 1 151 125 +26 7
 Montenegro 5 2 1 2 137 123 +14 5
 Angola 5 1 0 4 132 142 −10 2
 Great Britain 5 0 0 5 91 166 −75 0
Qualified for the quarterfinals
28 July 2012
19:30
Montenegro  31 – 19  Great Britain Copper Box, London
Attendance: 3,941[103]
Referees: Duţă, Florescu (ROU)
A. Bulatović 5 (18–12) Gerbron 6
  Report  
30 July 2012
14:30
Great Britain  16 – 37  Russia Copper Box, London
Attendance: 4,596[104]
Referees: Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Byl 5 (8–17) Turey, Chernoivanenko 5
  Report  
1 August 2012
16:15
Great Britain  17 – 30  Brazil Copper Box, London
Attendance: 4,622[105]
Referees: Coulibaly, Diabate (CIV)
Byl, Gerbron 5 (8–17) Rodrigues 7
  Report  
3 August 2012
09:30
Angola  31 – 25  Great Britain Copper Box, London
Attendance: 4,081[106]
Referees: Florescu, Duţă (ROU)
Almeida 8 (14–10) Gerbron 9
  Report  
5 August 2012
16:15
Croatia  37 – 14  Great Britain Copper Box, London
Attendance: 4,792[107]
Referees: Marina, Minore (ARG)
three players 5 (17–6) Fairbrother 3
  Report  

Judo

British judoka received one place in each of the 14 categories by virtue of hosting the Olympic tournament – the maximum allocation possible.[108]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ashley McKenzie −60 kg Bye  Hiraoka (JPN)
L 0000–0111
Did not advance
Colin Oates
−66 kg Bye  Dos Santos (AUS)
W 0020–0002
 Khashbaatar (MGL)
W 0011–0000
 Shavdatuashvili (GEO)
L 0100–0000
Did not advance  Cho J-H (KOR)
L 0002-0021
Did not advance 7
Daniel Williams −73 kg Bye  Boqiev (TJK)
L 0000–1001
Did not advance
Euan Burton −81 kg Bye  Valois-Fortier (CAN)
L 0000–1000
Did not advance
Winston Gordon −90 kg N/A  Émond (CAN)
W 1000–0000
 Denisov (RUS)
L 0000–0010
Did not advance
James Austin −100 kg N/A  Anai (JPN)
L 0003–0101
Did not advance
Christopher Sherrington +100 kg N/A  Andrewartha (AUS)
W 1000–0000
 Mikhailine (RUS)
L 0011–0001
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Kelly Edwards −48 kg Bye  Fukumi (JPN)
L 0000–0020
Did not advance
Sophie Cox −52 kg  An K-a (PRK)
L 0000–0010
Did not advance
Sarah Clark −57 kg  Pavia (FRA)
L 0001–0010
Did not advance
Gemma Howell −63 kg  Emane (FRA)
L 0000–1000
Did not advance
Sally Conway −70 kg  Ngarlemdana (CHA)
W 1110–0002
 Bosch (NED)
L 0001–0010
Did not advance
Gemma Gibbons −78 kg  Ramirez (POR)
W 1000–0000
 Lkhamdegd (MGL)
W 0021–0010
 Verkerk (NED)
W 0100–0000
 Tcheuméo (FRA)
W 1000–0000
Bye  Harrison (USA)
L 0000–0020
2nd, silver medalist(s)
Karina Bryant +78 kg  Asselah (ALG)
W 1000–0001
 Polavder (SLO)
W 0011–0000
 Issanova (KAZ)
W 0102–0011
 Sugimoto (JPN)
L 0002–0011
Bye  Kindzerska (UKR)
W 0020–0011
3rd, bronze medalist(s)

Modern pentathlon

As hosts, Great Britain received one automatic qualification place per gender. A maximum of two British men and two British women were able to qualify for modern pentathlon events.[109] In the event, Great Britain earned two quota places in each gender.

Athlete Event Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Combined: shooting/running
(10 m air pistol)/(3000 m)
Total points Final rank
Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP points
Sam Weale Men's 17–18 =13 808 2:03.40 12 1320 24 7 1176 11:00.00 22 2360 5664 13
Nick Woodbridge 17–18 =13 808 1:57.32 2 1396 44 11 1156 11:01.66 23 2356 5716 10
Samantha Murray Women's 18–17 =16 832 2:08.20 2 1264 60 13 1140 12:00.59 10 2120 5356 2nd, silver medalist(s)
Mhairi Spence 19–16 =11 856 2:16.51 10 1164 104 25 1096 12:46.23 28 1936 5052 21

Rowing

Great Britain qualified boats in 13 of the 14 Olympic events at the 2011 World Championships; the only boat which Britain did not qualify for the Olympics was in the women's single sculls event where Frances Houghton was one place short.[110][111]

In the heats of the women's coxless pair, Helen Glover and Heather Stanning set a new Olympic record with a time of six minutes 57.29 seconds.[112]

Men
Great Britain (left boat) during the final of the men's coxless pair where they won bronze.
Athlete Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Alan Campbell Single sculls 6:47.62 1 QF Bye 6:52.10 1 SA/B 7:18.92 2 FA 7:03.28 3rd, bronze medalist(s)
George Nash
Will Satch
Pair 6:16.58 1 SA/B Bye N/A 6:56.46 1 FA 6:21.77 3rd, bronze medalist(s)
Bill Lucas
Sam Townsend
Double sculls 6:11.94 2 SA/B Bye N/A 6:22.47 3 FA 6:40.54 5
Mark Hunter
Zac Purchase
Lightweight double sculls 6:36.29 1 SA/B Bye N/A 6:36.62 1 FA 6:37.78 2nd, silver medalist(s)
Alex Gregory
Tom James
Pete Reed
Andrew Triggs Hodge
Four 5:50.27 1 Q Bye N/A 5:58.26 1 FA 6:03.97 1st, gold medalist(s)
Charles Cousins
Stephen Rowbotham
Tom Solesbury
Matthew Wells
Quadruple sculls 5:41.75 2 SA/B Bye N/A 6:05.32 3 FA 5:49.14 5
Chris Bartley
Peter Chambers
Richard Chambers
Rob Williams
Lightweight four 5:49.29 1 SA/B Bye N/A 5:59.68 1 FA 6:03.09 2nd, silver medalist(s)
Richard Egington
James Foad
Matthew Langridge
Constantine Louloudis
Alex Partridge
Tom Ransley
Mohamed Sbihi
Greg Searle
Phelan Hill
(cox)
Eight 5:27.61 2 R 5:26.85 1 FA N/A 5:52.18 3rd, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Helen Glover
Heather Stanning
Pair 6:57.29 OR 1 FA Bye N/A 7:27.13 1st, gold medalist(s)
Katherine Grainger
Anna Watkins
Double sculls 6:44.33 1 FA Bye N/A 6:55.82 1st, gold medalist(s)
Katherine Copeland
Sophie Hosking
Lightweight double sculls 6:56.97 1 SA/B Bye 7:05.90 1 FA 7:09.30 1st, gold medalist(s)
Debbie Flood
Frances Houghton
Beth Rodford
Melanie Wilson
Quadruple sculls 6:20.71 4 R 6:21.65 3 FA N/A 6:51.54 6
Jessica Eddie
Katie Greves
Lindsey Maguire
Natasha Page
Louisa Reeve
Victoria Thornley
Annabel Vernon
Olivia Whitlam
Caroline O'Connor (cox)
Eight 6:23.51 3 R 6:21.58 4 FA N/A 6:18.77 5

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage

Sailing

As hosts, Great Britain received automatic qualification places in each boat class.[113][114]

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Nick Dempsey RS:X 5 7 5 1 10 1 2 3 9 2 N/A 6 41 2nd, silver medalist(s)
Paul Goodison Laser 10 23 16 2 4 9 17 12 9 8 N/A 6 93 7
Ben Ainslie Finn 2 2 6 12 4 3 1 3 6 1 N/A 18 46 1st, gold medalist(s)
Stuart Bithell
Luke Patience
470 2 1 4 2 3 4 1 6 3 2 N/A 8 30 2nd, silver medalist(s)
Stevie Morrison
Ben Rhodes
49er 12 12 3 18 4 2 1 1 17 4 20 13 3 17 7 10 124 5
Iain Percy
Andrew Simpson
Star 11 2 3 2 1 2 1 2 4 1 N/A 16 34 2nd, silver medalist(s)
Women
Fleet racing
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Bryony Shaw RS:X 7 6 4 9 6 8 7 5 1 5 10 59 7
Alison Young Laser Radial 7 10 2 2 2 11 6 8 BFD 4 8 60 5
Saskia Clark
Hannah Mills
470 6 1 4 6 1 6 5 2 8 2 18 51 2nd, silver medalist(s)
Match racing
Athlete Event Round Robin Rank Knockouts Rank

DEN

ESP

POR

AUS

FIN

FRA

NZL

RUS

SWE

NED

USA
Q-final S-final Final
Lucy MacGregor
Kate MacGregor
Annie Lush
Elliott 6m W L W L W W L L W L L 7 Q
RUS
L (2–3)
Did not advance 7*

M = Medal races. Points awarded in medal races are double the position achieved in the race.

Shooting

As the host nation, Great Britain were awarded a minimum of nine quota places in nine different events. Additional places have been secured by Richard Brickell in the men's skeet, Richard Faulds and Peter Wilson in the men's double trap and Georgina Geikie in women's 25 m pistol.[115] In addition, a shooter that has qualified for one event may compete in others without affecting the quotas.

On 28 May 2012, the Great Britain team was confirmed.

Peter Wilson showing his 2012 Olympic gold medal
Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Richard Brickell Skeet 118 12 Did not advance
Richard Faulds Double trap 133 12 Did not advance
Jon Hammond 50 m rifle 3 positions 1142 41 Did not advance
50 m rifle prone 593 17 Did not advance
James Huckle 50 m rifle 3 positions 1162 25 Did not advance
50 m rifle prone 591 29 Did not advance
10 m air rifle 593 24 Did not advance
Edward Ling Trap 118 21 Did not advance
Rory Warlow Skeet 118 16 Did not advance
Peter Wilson Double trap 143 1 Q 188 1st, gold medalist(s)
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Elena Allen Skeet 60 14 Did not advance
Georgina Geikie 25 m pistol 562 37 Did not advance
10 m air pistol 359 47 Did not advance
Charlotte Kerwood Trap 64 16 Did not advance
Jennifer McIntosh 50 m rifle 3 positions 570 42 Did not advance
10 m air rifle 392 36 Did not advance

Swimming

Double bronze medallist Rebecca Adlington

British swimmers have achieved qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the Olympic Qualifying Time (OQT), and 1 at the Olympic Selection Time (OST)):[116][117] All British swimmers must qualify by finishing in the top two of the Olympic trials having gained the GB qualifying A standard set by British Swimming in the relevant final (that time being the fastest time of the sixteenth fastest swimmer internationally in that event in 2011).

Men
Athlete Events Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Craig Benson 100 m breaststroke 1:00.04 13 Q 1:00.13 14 Did not advance
Adam Brown 50 m freestyle 22.39 20 Did not advance
100 m freestyle 49.20 20 Did not advance
David Carry 400 m freestyle 3:47.25 7 Q N/A 3:48.62 7
David Davies 1500 m freestyle 15:14.77 16 N/A Did not advance
Daniel Fogg 1500 m freestyle 14:56.12 5 Q N/A 15:00.76 8
10 km open water N/A 1:50:37.3 5
James Goddard 200 m individual medley 1:58.56 6 Q 1:58.49 =7 Q 1:59.05 7
Antony James 100 m butterfly 53.25 31 Did not advance
Michael Jamieson 100 m breaststroke 59.89 9 Q 59.89 9 Did not advance
200 m breaststroke 2:08.98 2 Q 2:08.20 1 Q 2:07.43 2nd, silver medalist(s)
Ieuan Lloyd 200 m freestyle 1:48.52 19 Did not advance
Marco Loughran 200 m backstroke 1:58.72 18 Did not advance
Roberto Pavoni 200 m butterfly 1:57.55 20 Did not advance
400 m individual medley 4:15.56 13 N/A Did not advance
Robbie Renwick 200 m freestyle 1:46.86 6 Q 1:46.65 =6 Q 1:46.53 6
400 m freestyle 3:47.25 10 N/A Did not advance
Michael Rock 100 m butterfly 52.56 23 Did not advance
Joseph Roebuck 200 m butterfly 1:56.99 =17 Did not advance
200 m individual medley 2:00.04 15 Q 1:59.57 11 Did not advance
400 m individual medley 4:20.24 24 N/A Did not advance
Liam Tancock 100 m backstroke 53.86 8 Q 53.25 3 Q 53.35 5
Chris Walker-Hebborn 100 m backstroke 54.78 20 Did not advance
200 m backstroke 1:59.00 22 Did not advance
Andrew Willis 200 m breaststroke 2:09.33 3 Q 2:08.47 3 Q 2:09.44 8
Simon Burnett
James Disney-May
Craig Gibbons
Grant Turner
4 × 100 m freestyle relay 3:17.08 12 N/A Did not advance
Rob Bale
David Carry**
Ross Davenport
Ieuan Lloyd
Robbie Renwick
4 × 200 m freestyle relay 7:10.70 3 Q N/A 7:09.33 6
Craig Benson**
Adam Brown
Michael Jamieson
Liam Tancock
Michael Rock
4 × 100 m medley relay 3:33.44 2 Q N/A 3:32.32 4

Qualifiers for the latter rounds (Q) of all events were decided on a time only basis, therefore positions shown are overall results versus competitors in all heats.

Women
Athlete Events Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Rebecca Adlington 400 m freestyle 4:05.75 8 Q N/A 4:03.01 3rd, bronze medalist(s)
800 m freestyle 8:21.78 1 Q N/A 8:20.32 3rd, bronze medalist(s)
Sophie Allen 200 m individual medley 2:14.72 21 Did not advance
Georgia Davies 100 m backstroke 59.92 6 Q 1:00.56 15 Did not advance
Eleanor Faulkner 800 m freestyle 8:38.00 17 N/A Did not advance
Ellen Gandy 100 m butterfly 58.25 9 Q 57.66 7 Q 57.76 8
200 m butterfly 2:09.92 17 Did not advance
Francesca Halsall 50 m freestyle 24.61 3 Q 24.63 5 Q 24.47 5
100 m freestyle 54.02 7 Q 53.77 =4 Q 53.66 6
100 m butterfly 58.23 8 Q 58.52 14 Did not advance
Kate Haywood 100 m breaststroke 1:09.22 28 Did not advance
Joanne Jackson 400 m freestyle 4:11.50 21 N/A Did not advance
Jemma Lowe 200 m butterfly 2:07.64 3 Q 2:07.34 8 Q 2:06.80 6
Caitlin McClatchey 200 m freestyle 1:58.03 =7 Q 1:57.33 6 Q 1:57.70 7
Hannah Miley 200 m individual medley 2:17.27 10 Q 2:10.89 7 Q 2:11.29 7
400 m individual medley 4:34.98 6 Q N/A 4:34.17 5
Siobhan-Marie O'Connor 100 m breaststroke 1:08.32 21 Did not advance
Keri-Anne Payne 10 km open water[118] N/A 1:57:42.2 4
Stephanie Proud 200 m backstroke 2:10.01 12 Q 2:09.04 9 Did not advance
Elizabeth Simmonds 2:10.37 15 Q 2:08.48 7 Q 2:07.26 4
Amy Smith 50 m freestyle 25.28 =16 Q* 24.87 9 Did not advance
100 m freestyle 54.02 13 Q 54.28 14 Did not advance
Gemma Spofforth 100 m backstroke 1:00.05 12 Q 59.70 6 Q 59.20 5
Stacey Tadd 200 m breaststroke 2:27.18 18 Did not advance
Rebecca Turner 200 m freestyle 1:58.98 17 Did not advance
Aimee Willmott 400 m individual medley 4:38.87 11 N/A Did not advance
Francesca Halsall
Jessica Lloyd
Caitlin McClatchey
Amy Smith
Rebecca Turner**
4 × 100 m freestyle relay 3:38.21 =7 Q N/A 3:37.02 5
Eleanor Faulkner**
Joanne Jackson
Caitlin McClatchey
Hannah Miley
Rebecca Turner
4 × 200 m freestyle relay 7:54.31 7 Q N/A 7:52.47 5
Gemma Spofforth
Siobhan-Marie O'Connor
Jemma Lowe**
Ellen Gandy
Amy Smith**
Francesca Halsall
4 × 100 m medley relay 3:59.37 6 Q N/A 3:59.46 8

Qualifiers for the latter rounds (Q) of all events were decided on a time only basis, therefore positions shown are overall results versus competitors in all heats. * Amy Smith tied equal with two other swimmers for the final spot in to the semi-finals. A swim-off was held between the three competitors, which Smith won and was awarded with the 16th qualification place in to the semi-finals. ** Competed in the heats only

Synchronised swimming

As the host nation, Great Britain will have a squad of 9 synchronised swimmers taking part in both the duet and team events.[119] British Swimming announced the squad on 8 May 2012.[120]

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Olivia Federici
Jenna Randall
Duet 88.100 9 88.790 176.890 9 Q 89.170 177.270 9
Yvette Baker
Katie Clark
Katie Dawkins
Olivia Federici
Jennifer Knobbs
Vicki Lucass
Asha Randall
Jenna Randall
Katie Skelton
Team 87.300 6 N/A 88.140 175.440 6

Table tennis

Team GB fielded a six-strong table tennis team at the 2012 Olympic Games after being granted permission to use host nation qualification places.[121]

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Paul Drinkhall Men's singles Bye  Al-Hasan (KUW)
W 4–0
 Yang Z (SIN)
W 4–1
 Ovtcharov (GER)
L 0–4
Did not advance
Andrew Baggaley
Paul Drinkhall
Liam Pitchford
Men's team N/A  Portugal (POR)
L 0–3
Did not advance
Joanna Parker Women's singles Bye  Kumahara (BRA)
W 4–0
 Silbereisen (GER)
L 1–4
Did not advance
Na Liu
Joanna Parker
Kelly Sibley
Women's team N/A  North Korea (PRK)
L 0–3
Did not advance

Taekwondo

Britain did not take any formal part in qualification tournaments in taekwondo, as the GB team already had four guaranteed places at their disposal, two for men, two for women.[122] British Taekwondo nominated four athletes to take up their host quota places.[123]

The nomination of Lutalo Muhammad for the 80 kg class was originally rejected by the BOA on 31 May 2012, following concerns over the selection process. Muhammad, European champion, and world ranked number seven, at 87 kg had been nominated in preference to double European champion at 80 kg, and world ranked number one fighter at that weight, Aaron Cook (Muhammad was ranked below 50th in the world at that weight category, at which he had rarely fought recently). On 8 June 2012, Muhammad's renewed nomination was ratified.[124]

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Martin Stamper Men's −68 kg  Osornio (MEX)
W 5–2
 Fejzić (SRB)
W 8–3
 Tazegül (TUR)
L 6–9
Bye  Nikpai (AFG)
L 3–5
Did not advance 5
Lutalo Muhammad Men's −80 kg  Negmatov (TJK)
W 7–1
 García (ESP)
L 3–7
Did not advance  Karami (IRI)
W 11–7
 Yeremyan (ARM)
W 9–3
Did not advance 3rd, bronze medalist(s)
Jade Jones Women's −57 kg  Gladović (SRB)
W 15–1
 Hamada (JPN)
W 13–3
 Tseng (TPE)
W 10–6
Bye  Hou (CHN)
W 6–4
1st, gold medalist(s)
Sarah Stevenson Women's −67 kg  McPherson (USA)
L 1–5
Did not advance

Tennis

Fans celebrate Andy Murray winning gold, 5 August 2012

Great Britain had only two players that qualified automatically through their world ranking: world number four Andy Murray took part in the men's singles, and also played with his brother Jamie Murray, who had sufficiently high ranking in doubles, in the men's doubles.[125] Ross Hutchins and Colin Fleming have also qualified for the men's doubles.[126]

Great Britain did not have any other players with a sufficiently high world ranking to qualify automatically, and therefore applied for a number of wildcard places in the men's and women's draws.[125] A total of four British players (two each in the women's singles and women's doubles) were given places, allowing Great Britain to take part in all five events (a pair for the mixed doubles will be selected at the Games).[127] On 12 July, the IOC confirmed that withdrawals from the women's doubles event had created a vacancy in that event, and Great Britain's entries in the singles event, Elena Baltacha and Anne Keothavong would team up to enter.[128] On 24 July, Heather Watson, one of Great Britain's other women's doubles pair, was given an entry to the women's singles as a replacement for Alona Bondarenko of Ukraine, who withdrew due to injury.[129] Laura Robson replaced Croatian Petra Martić withdrew due to injury, chosen as an alternate replacement.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Andy Murray Singles  Wawrinka (SUI)
W 6–3, 6–3
 Nieminen (FIN)
W 6–2, 6–4
 Baghdatis (CYP)
W 4–6, 6–1, 6–4
 Almagro (ESP)
W 6–4, 6–1
 Djokovic (SRB)
W 7–5, 7–5
 Federer (SUI)
W 6–2, 6–1, 6–4
1st, gold medalist(s)
Andy Murray
Jamie Murray
Doubles N/A  Melzer /
Peya (AUT)
L 7–5, 6–7(6–8), 5–7
Did not advance
Ross Hutchins
Colin Fleming
N/A  Benneteau /
Gasquet (FRA)
L 5–7, 3–6
Did not advance
Women
Laura Robson warming up on the Wimbledon practice courts
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Elena Baltacha Singles  Szávay (HUN)
W 6–3, 6–3
 Ivanovic (SRB)
L 4–6, 6–7(5–7)
Did not advance
Anne Keothavong  Wozniacki (DEN)
L 6–4, 3–6, 2–6
Did not advance
Heather Watson  Soler Espinosa (ESP)
W 6–2, 6–2
 Kirilenko (RUS)
L 3–6, 2–6
Did not advance
Laura Robson  Šafářová (CZE)
W 7–6(7–4), 6–4
 Sharapova (RUS)
L 6–7(5–7), 3–6
Did not advance
Elena Baltacha
Anne Keothavong
Doubles N/A  Görges /
Grönefeld (GER)
L 3–6, 1–6
Did not advance
Laura Robson
Heather Watson
N/A  Kerber /
Lisicki (GER)
L 6–1, 4–6, 3–6
Did not advance
Mixed
Robson and Murray in the mixed doubles
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Andy Murray
Laura Robson
Doubles  Štěpánek /
Hradecká (CZE)
W 7–5, 6–7(7–9), [10–7]
 Stosur /
Hewitt (AUS)
W 6–3, 3–6, [10–8]
 Lisicki /
Kas (GER)
W 6–1, 6–7(7–9), [10–7]
 Azarenka /
Mirnyi (BLR)
L 6–2, 3–6, [8–10]
2nd, silver medalist(s)

Triathlon

Helen Jenkins became the second Briton to qualify for the Olympics, when she won the Dextro Energy Triathlon – ITU World Championship Series 2011 London event, meeting the British qualifying standards of finishing on the podium at the race over the Olympic course.[130][131] The next day Alistair Brownlee and his brother Jonathan Brownlee became the third and fourth people to qualify for London, as Alistair won the race and Jonny came in third over the Olympic course.[132]

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total time Rank
Alistair Brownlee Men's 17:04 0:39 59:08 0:27 29:07 1:46:25 1st, gold medalist(s)
Jonathan Brownlee 17:02 0:38 59:11 0:28 29:37 1:46:56 3rd, bronze medalist(s)
Stuart Hayes 17:17 0:39 59:04 0:35 33:29 1:51:04 37
Lucy Hall Women's 18:17 0:43 1:06:39 0:35 38.24 2:04:38 33
Vicky Holland 19:22 0:41 1:07:23 0:31 34:58 2:02:55 26
Helen Jenkins 19:19 0:43 1:05:35 0:32 34:10 2:00:19 5

Volleyball

Zara Dampney competing in the women's beach volleyball

As hosts, Great Britain gained automatic entry for men's and women's teams in both indoor and beach volleyball.[133]

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
John Garcia Thompson
Steve Grotowski
Men's Pool F
 BinstockReader (CAN)
L 0 – 2 (19–21, 13–21)
 CunhaSantos (BRA)
L 0 – 2 (17–21, 12–21)
 SkarlundSpinnangr (NOR)
L 0 – 2 (20–22, 13–21)
4 Did not advance 19
Zara Dampney
Shauna Mullin
Women's Pool F
 LessardMartin (CAN)
W 2 – 1 (17–21, 21–14, 15–13)
 CicolariMenegatti (ITA)
L 0 – 2 (18–21, 12–21)
 KhomyakovaUkolova (RUS)
L 0 – 2 (23–25, 13–21)
Lucky Losers
 D SchwaigerS Schwaiger (AUT)
L 0 – 2 (15–21, 12–21)
3 Did not advance 17

Indoor

Men's tournament

Squad

The following is the British roster in the men's volleyball tournament of the 2012 Summer Olympics.[134]

Head coach: Netherlands Harry Brokking

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2012 club
1Bakare, PeterPeter Bakare2 July 19891.95 m (6 ft 5 in)93 kg (205 lb)359 cm (141 in)339 cm (133 in)Netherlands Landstede Zwolle
2Pipes, BenBen Pipes (C)21 October 19862.04 m (6 ft 8 in)91 kg (201 lb)337 cm (133 in)318 cm (125 in)Netherlands Landstede Zwolle
3Bakare, DamiDami Bakare22 September 19881.96 m (6 ft 5 in)89 kg (196 lb)363 cm (143 in)339 cm (133 in)Belgium VC Argex Duvel Puurs
4Hunter, DanielDaniel Hunter (L)23 January 19901.80 m (5 ft 11 in)85 kg (187 lb)320 cm (130 in)300 cm (120 in)Netherlands Landstede Zwolle
5Plotyczer, MarkMark Plotyczer19 February 19871.95 m (6 ft 5 in)81 kg (179 lb)344 cm (135 in)316 cm (124 in)France St-Brieuc CAVB
7McGivern, MarkMark McGivern24 February 19831.95 m (6 ft 5 in)87 kg (192 lb)352 cm (139 in)324 cm (128 in)France Avignon Volley-Ball
8Haldane, JasonJason Haldane23 July 19712.03 m (6 ft 8 in)105 kg (231 lb)350 cm (140 in)330 cm (130 in)Bulgaria VC CSKA Sofia
9Pink, AndrewAndrew Pink25 January 19831.92 m (6 ft 4 in)86 kg (190 lb)349 cm (137 in)321 cm (126 in)France Amicale Laïque Canteleu-Maromme
10French, NathanNathan French20 April 19901.93 m (6 ft 4 in)77 kg (170 lb)333 cm (131 in)310 cm (120 in)France Avignon Volley-Ball
11Miller, JoelJoel Miller15 December 19881.91 m (6 ft 3 in)83 kg (183 lb)329 cm (130 in)311 cm (122 in)Austria VBK Klagenfurt
12Lamont, ChristopherChristopher Lamont7 December 19821.99 m (6 ft 6 in)76 kg (168 lb)337 cm (133 in)314 cm (124 in)France ASUL Lyon
17O'Malley, KieranKieran O'Malley12 May 19881.88 m (6 ft 2 in)78 kg (172 lb)320 cm (130 in)305 cm (120 in)Netherlands Abiant Lycurgus
Group play
 
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Bulgaria 12 4 1 13 4 3.250 407 390 1.044
2  Poland 9 3 2 11 7 1.571 433 374 1.158
3  Argentina 9 3 2 10 7 1.429 382 367 1.041
4  Italy 8 3 2 10 9 1.111 426 413 1.031
5  Australia 7 2 3 8 10 0.800 395 397 0.995
6  Great Britain 0 0 5 0 15 0.000 274 376 0.729
29 July 2012
09:30
Great Britain  0 – 3  Bulgaria Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,000
Referee(s): Ning Wang (CHN), Akihiko Tano (JPN)
Report(s): result statistics
18
20
24
62
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
26
76
31 July 2012
20:00
Great Britain  0 – 3  Australia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,000
Referee(s): Georgios Karampetsos (GRE), Rogerio Espicalsky (BRA)
Report(s): result statistics
15
18
20
53
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75
2 August 2012
22:30
Great Britain  0 – 3  Italy Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 11,500
Referee(s): Rogerio Espicalsky (BRA), Nasr Shaaban (EGY)
Report(s): result statistics
19
16
20
55
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75
4 August 2012
11:30
Great Britain  0 – 3  Poland Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,900
Referee(s): Ibrahim Al-Naama (QAT), Georgios Karampetsos (GRE)
Report(s): result statistics
16
19
18
53
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75
6 August 2012
16:45
Great Britain  0 – 3  Argentina Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 13,750
Referee(s): Denny Cespedes (DOM), Zorica Bjelić (SRB)
Report(s): result statistics
18
18
15
51
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75

Women's tournament

Squad

The following is the British roster in the women's volleyball tournament of the 2012 Summer Olympics.[135]

Head coach: Audrey Cooper

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2012 club
1Leaf, SavanahSavanah Leaf24 November 19931.83 m (6 ft 0 in)68 kg (150 lb)316 cm (124 in)289 cm (114 in)United States University of Miami
2Wicks, LucyLucy Wicks20 March 19821.73 m (5 ft 8 in)60 kg (130 lb)285 cm (112 in)274 cm (108 in)Germany Alemannia Aachen
4Laybourne, RachelRachel Laybourne23 May 19821.78 m (5 ft 10 in)65 kg (143 lb)299 cm (118 in)279 cm (110 in)Poland Silesia Volley Myslowice
6Taylor, JenniferJennifer Taylor16 August 19801.79 m (5 ft 10 in)74 kg (163 lb)287 cm (113 in)278 cm (109 in)Netherlands TFM/DOK Dwingeloo
7Bertelli, MariaMaria Bertelli (L)6 October 19771.71 m (5 ft 7 in)64 kg (141 lb)279 cm (110 in)263 cm (104 in)Switzerland VBC Köniz
8Bragg, RachelRachel Bragg11 December 19841.85 m (6 ft 1 in)74 kg (163 lb)300 cm (120 in)283 cm (111 in)Germany VT Aurubis Hamburg
9Morgan, JoanneJoanne Morgan7 October 19831.68 m (5 ft 6 in)62 kg (137 lb)278 cm (109 in)271 cm (107 in)Netherlands TFM/DOK Dwingeloo
10Beattie, LynneLynne Beattie (C)23 December 19851.82 m (6 ft 0 in)64 kg (141 lb)305 cm (120 in)287 cm (113 in)Spain CV Las Palmas
12Reid, ElizabethElizabeth Reid21 March 19891.80 m (5 ft 11 in)76 kg (168 lb)314 cm (124 in)300 cm (120 in)United States University of Georgia
17Sandell, JanineJanine Sandell7 December 19851.80 m (5 ft 11 in)84 kg (185 lb)305 cm (120 in)283 cm (111 in)Spain CV Albacete
18Carter, GraceGrace Carter10 August 19891.83 m (6 ft 0 in)84 kg (185 lb)304 cm (120 in)291 cm (115 in)France Olympic Terville Florange
19Michel, CiaraCiara Michel2 July 19851.95 m (6 ft 5 in)70 kg (150 lb)320 cm (130 in)302 cm (119 in)Germany Alemannia Aachen
Group play
Qualified for the quarter-finals
 
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Russia 14 5 0 15 4 3.750 459 352 1.304
2  Italy 13 4 1 14 5 2.800 442 368 1.201
3  Japan 9 3 2 11 6 1.833 401 335 1.197
4  Dominican Republic 6 2 3 8 9 0.889 374 362 1.033
5  Great Britain 2 1 4 3 14 0.214 295 396 0.745
6  Algeria 1 0 5 2 15 0.133 252 410 0.615
28 July 2012
14:45
Great Britain  0 – 3  Russia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 15,000
Referee(s): Patricia Salvatore (USA), Rogério Espicalski (BRA)
Report(s): result statistics
19
10
16
45
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75
30 July 2012
22:00
Great Britain  3 – 2  Algeria Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,000
Referee(s): Mitchell Davidson (CAN), Janpen Jirakakul (THA)
Report(s): result statistics
22
25
23
25
15
110
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
25
19
25
19
8
96
1 August 2012
16:45
Great Britain  0 – 3  Italy Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 11,800
Referee(s): Zorica Bjelić (SRB), Denny Lassi (DOM)
Report(s): result statistics
25
12
12
49
Set 1
Set 2
Set 3
Total
27
25
25
75
3 August 2012
16:45
Great Britain  0 – 3  Dominican Republic Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,000
Referee(s): Mohamad Shaaban (EGY), Janpen Jirakakul (THA)
Report(s): result statistics
9
18
19
46
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75
5 August 2012
14:45
Great Britain  0 – 3  Japan Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,000
Referee(s): Michael Davidson (CAN), Mohamed Shaaban (EGY)
Report(s): result statistics
19
14
12
45
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75

Water polo

As hosts Great Britain gain automatic entry for both men's and women's teams.[136]

Men's tournament

Team roster

The following is the British roster in the men's water polo tournament of the 2012 Summer Olympics.[137]

Name Pos. Height Weight Date of birth 2012 club
1Scott, EdwardEdward ScottGK1.97 m (6 ft 6 in)85 kg (187 lb)28 May 1988Spain CE Mediterrani
2James, CiaranCiaran JamesD1.93 m (6 ft 4 in)93 kg (205 lb)5 July 1991Germany SV Cannstatt
3Robinson, GlenGlen RobinsonD1.88 m (6 ft 2 in)90 kg (198 lb)26 January 1989Germany SV Wurzburg 05
4King, SeanSean KingD1.93 m (6 ft 4 in)91 kg (201 lb)3 May 1989Germany SV Weiden
5Figes, CraigCraig FigesD1.83 m (6 ft 0 in)90 kg (198 lb)14 August 1978Italy Pescara
6Waller, JackJack WallerCF1.87 m (6 ft 2 in)95 kg (209 lb) 6 October 1989Spain CN Sant Andreu
7Parsonage, AlexanderAlexander ParsonageD1.80 m (5 ft 11 in)87 kg (192 lb) 30 April 1985Netherlands UZSC
8Vincent, JakeJake VincentCB1.97 m (6 ft 6 in)98 kg (216 lb) 24 June 1989Germany SV Bayer Uerdingen
9Parker, RobertRobert ParkerCB2.00 m (6 ft 7 in)100 kg (220 lb) 4 December 1987Spain CN Terrassa
10Scholefield, AdamAdam ScholefieldCF1.89 m (6 ft 2 in)99 kg (218 lb) 24 May 1985Hungary PVSK
11Ryder, SeanSean RyderD1.88 m (6 ft 2 in)94 kg (207 lb) 18 June 1987Germany SV Weiden
12O’Regan, JosephJoseph O’ReganCB2.03 m (6 ft 8 in)104 kg (229 lb) 22 June 1991Hungary PVSK
13Holland, MatthewMatthew HollandGK1.94 m (6 ft 4 in)96 kg (212 lb) 22 June 1989France Aix-en-Provence
Head coach: Cristian Iordache
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
GP W D L GF GA GD Pts
 Serbia 5 4 1 0 69 38 +31 9
 Montenegro 5 3 1 1 54 41 +13 7
 Hungary 5 3 0 2 65 52 +13 6
 United States 5 3 0 2 43 44 −1 6
 Romania 5 1 0 4 48 55 −7 2
 Great Britain 5 0 0 5 28 77 −49 0
29 July 2012
18:20
Report Romania  134  Great Britain Water Polo Arena, London
Referees:
German Moller (ARG), Anton Bervoets (NED)
Score by quarters: 2–1, 4–0, 3–2, 4–1
Diaconu 4 Goals Parker 2
31 July 2012
18:20
Report Serbia  217  Great Britain Water Polo Arena, London
Referees:
Gus Pinker (RSA), Kazuhiko Makita (JPN)
Score by quarters: 3–3, 7–2, 6–1, 5–1
Prlainović 5 Goals Figes 3
2 August 2012
18:20
Report Great Britain  713  United States Water Polo Arena, London
Referees:
Cory Williams (NZL), Ni Shiwei (CHN)
Score by quarters: 0–5, 3–3, 3–2, 1–3
Parker 3 Goals Azevedo 4
4 August 2012
18:20
Report Hungary  176  Great Britain Water Polo Arena, London
Referees:
German Moller (ARG), Denis Danelon (BRA)
Score by quarters: 6–1, 5–4, 4–0, 2–1
Kásás, Madaras 3 Goals six players 1
6 August 2012
18:20
Report Great Britain  413  Montenegro Water Polo Arena, London
Referees:
Ni Shiwei (CHN), Kazuhiko Makita (JPN)
Score by quarters: 1–4, 2–4, 1–2, 0–3
four players 1 Goals Zloković 3

Women's tournament

Team roster

The following is the British roster in the women's water polo tournament of the 2012 Summer Olympics..[138]

Name Pos. Height Weight Date of birth 2012 club
1Nicholls, RobynRobyn NichollsGK1.78 m (5 ft 10 in)65 kg (143 lb)8 May 1990United Kingdom City of Manchester
2Wilcox, ChloeChloe WilcoxD1.72 m (5 ft 8 in)62 kg (137 lb)20 December 1986United Kingdom City of Manchester
3McCann, FionaFiona McCannCB1.72 m (5 ft 8 in)70 kg (154 lb)13 May 1987United Kingdom City of Liverpool
4Snell, FrancescaFrancesca SnellCB1.75 m (5 ft 9 in)63 kg (139 lb)28 March 1987United Kingdom West London Penguin
5Rutlidge, AlexandraAlexandra RutlidgeCB1.70 m (5 ft 7 in)62 kg (137 lb)12 November 1988United Kingdom City of Manchester
6Leighton, FrancesFrances LeightonCF1.82 m (6 ft 0 in)72 kg (159 lb) 30 March 1982United Kingdom City of Sheffield
7Gibson, LisaLisa GibsonCF1.77 m (5 ft 10 in)75 kg (165 lb) 12 August 1989United Kingdom City of Manchester
8Musgrove, HazelHazel MusgroveCB1.70 m (5 ft 7 in)65 kg (143 lb) 6 February 1989United Kingdom City of Liverpool
9Gibson-Byrne, CiaraCiara Gibson-ByrneD1.67 m (5 ft 6 in)59 kg (130 lb) 3 December 1992United Kingdom City of Manchester
10Winstanley-Smith, AngelaAngela Winstanley-SmithCF1.79 m (5 ft 10 in)66 kg (146 lb) 5 August 1985United Kingdom City of Manchester
11Clayton, FrancescaFrancesca ClaytonD1.70 m (5 ft 7 in)69 kg (152 lb) 7 January 1990United Kingdom City of Liverpool
12Kershaw, RebeccaRebecca KershawD1.75 m (5 ft 9 in)59 kg (130 lb) 11 August 1990United Kingdom City of Manchester
13Morris, RosemaryRosemary MorrisGK1.80 m (5 ft 11 in)69 kg (152 lb) 31 January 1986United Kingdom City of Liverpool
Head coach: Szilveszter Fekete
Group play
Team
GP W D L GF GA GD Pts
 Australia 3 3 0 0 37 19 +18 6
 Russia 3 2 0 1 22 21 +1 4
 Italy 3 1 0 2 22 22 0 2
 Great Britain 3 0 0 3 14 33 −19 0
30 July 2012
18:20
Report Great Britain  67  Russia Water Polo Arena, London
Referees:
Marie Deslieres (CAN), Ni Shiwei (CHN)
Score by quarters: 2–3, 3–2, 0–1, 1–1
Winstanley-Smith 3 Goals Beliaeva, Prokofyeva 2
1 August 2012
19:40
Report Great Britain  316  Australia Water Polo Arena, London
Referees:
Gus Pinker (RSA), Denis Danelon (BRA)
Score by quarters: 1–3, 1–3, 1–5, 0–5
Wilcox 2 Goals Webster 5
3 August 2012
18:20
Report Great Britain  510  Italy Water Polo Arena, London
Referees:
German Moller (ARG), Kazuhiko Makita (JPN)
Score by quarters: 2–4, 1–2, 1–2, 1–2
Gibson-Byrne 2 Goals Emmolo, Di Mario 3
Quarter-final
5 August 2012
20:20
Report Spain  97  Great Britain Water Polo Arena, London
Referees:
Cory Williams (NZL), Gus Pinker (RSA)
Score by quarters: 3–2, 3–0, 2–3, 1–2
Miranda, Espar 2 Goals Painter-Snell 3
Semi-final 5–8
7 August 2012
18:20
Report Russia  119  Great Britain Water Polo Arena, London
Referees:
Denis Danelon (BRA), German Moller (ARG)
Score by quarters: 3–3, 1–2, 4–2, 3–2
Prokofyeva 4 Goals Wilcox, Painter-Snell 3
Classification 7–8
9 August 2012
14:30
Report Italy  117  Great Britain Water Polo Arena, London
Referees:
Daniel Flahive (AUS), Gyorgy Juhasz (HUN)
Score by quarters: 2–3, 4–0, 3–2, 2–2
Di Mario 4 Goals McCann, Clayton 2

Weightlifting

As the hosts, British weightlifters have already received three men's quota places and two women's places for the London Olympics. The GB team must allocate these places to individual athletes by 10 June 2012.[139]

Athlete Event Snatch Clean & jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Gareth Evans Men's −69 kg 130 =17 158 17 288 17
Jack Oliver Men's −77 kg 140 11 170 10 310 10
Peter Kirkbride Men's −94 kg 138 20 190 15 328 16
Zoe Smith Women's −58 kg 90 15 121 11 211 12
Natasha Perdue Women's −69 kg 92 13 113 12 205 8*

Wrestling

Great Britain were originally offered three guaranteed places at the Games as host nation. If any wrestlers qualify directly through the qualification process, these places were to be reduced.[140]

On 29 May 2012, the BOA announced that British Wrestling had failed to meet the agreed criteria for the three quota places, and therefore only one quota place would be awarded. Ukrainian-born Olga Butkevych was selected in the women's 55 kg category.[141]

Key:

  • VTVictory by fall.
  • PP – Decision by points – the loser with technical points.
  • PO – Decision by points – the loser without technical points.
Women's freestyle
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Olga Butkevych −55 kg Bye  Antes (ECU)
L 1–3 PP
Did not advance 11

Media coverage

The BBC paid £40–50 million for the broadcast rights to the 2012 Olympic Games and showed around 5,800 hours of content over the 17 days of the Games, all of which was available in high definition. This is an increase on the amount of coverage shown at the 2008 Summer Olympics in Beijing when half of the international feed, 2,500 hours, was broadcast.[142] To accompany its coverage the BBC commissioned an anthem from the British band, Elbow, entitled "First Steps".[143]

Victory parade

A celebratory parade took place on 10 September 2012 to commemorate the Olympic and Paralympic Games.[144][145]

See also

Wikimedia Commons has media related to Great Britain at the 2012 Summer Olympics.

References

  1. 1 2 3 "Great Britain at the 2012 London Summer Games". Sports-Reference. Retrieved 11 September 2012.
  2. "Record-breaking sailor Ben Ainslie to carry British flag at Olympic closing ceremony". The Washington Post. Associated Press. 11 August 2012. Retrieved 11 August 2012.
  3. "Coe promises Olympics to remember". BBC Sport. 6 July 2005. Retrieved 1 June 2011.
  4. Chris Smith. "Great Britain Makes Most Of London Olympics With Massive Medal Haul". Forbes. Retrieved 13 August 2012.
  5. Magnay, Jacquelin (4 July 2012). "Team GB medal target for London 2012 Olympics is fourth place with 48 medals across 12 sports". The Telegraph. Telegraph Media Group. Retrieved 6 July 2012.
  6. 1 2 "London 2012: Team GB finish third in Olympic medal table". BBC Sport. 12 August 2012. Retrieved 26 August 2012.
  7. 1 2 "Royal Mail goes Gold this summer". Royal Mail. 24 July 2012. Retrieved 24 August 2012.
  8. "GB gold medal winners honoured with special stamp". BBC News. 1 August 2012. Retrieved 24 August 2012.
  9. "Blown Away! Greatest Day Of Sport For Britain". News.sky.com. Retrieved 2013-09-01.
  10. Kelso, Paul (5 August 2012). "London 2012 Olympics: Sebastian Coe hails Super Saturday as 'greatest day' of sport ever". The Telegraph. Retrieved 8 August 2012.
  11. "Team GB hits UK Sport's minimum targets at the London Olympics". UK Sport. Retrieved 16 August 2012.
  12. "London 2012: UK Sport wants top four finish from Team GB". 4 July 2012. Retrieved 11 July 2012.
  13. Williams, Ollie. "London 2012: Team GB 'will win 27 golds at Olympics'". BBC Sport. Retrieved 16 August 2012.
  14. Magnay, Jacquelin. "Team GB medal target for London 2012 Olympics is fourth place with 48 medals across 12 sports". Telegraph. Retrieved 16 August 2012.
  15. "Robin Scott Elliot: Don't look down at the Aussies – GB should target third place". The Independent. 5 July 2012. Retrieved 6 July 2012.
  16. Gibson, Owen (19 April 2012). "Team GB will win 27 gold medals at London 2012, research predicts". The Guardian. Retrieved 6 July 2012.
  17. Williams, Ollie. "London 2012: Which sports won and lost at GB's home Olympics?". BBC Sports. Retrieved 16 August 2012.
  18. "Team GB – Our Greatest Team". British Olympic Association. Retrieved 10 May 2011.
  19. "FAQ| Team GB". British Olympic Association. Retrieved 4 August 2012.
  20. "Team GB have 61 'plastic Brits' taking part in London Olympics". Mail Online. 11 July 2012.
  21. GMT (2012-04-30). "BBC Sport - London 2012: Dwain Chambers eligible after court ruling". Bbc.co.uk. Retrieved 2013-09-01.
  22. Lee, Katy, (Agence France-Presse/Jiji Press), "'Posh' Team GB shines light on class divide", Japan Times, 9 August 2012, p. 7
  23. "LONDON 2012: Campaigners target Locog policy on Olympic merchandise". More than the games. 5 November 2010. Retrieved 8 July 2012.
  24. "LONDON 2012: Team GB mascot Pride looks to deliver cuddly cash boost". More than the games. Sportsbeat. 6 September 2011. Retrieved 8 July 2012.
  25. Hunt, Andy (5 September 2011). "London 2012 launches new range of Team GB and ParalympicsGB product". LOCOG. Retrieved 12 August 2012.
  26. "London 2012 Olympics qualifying: Archery". BBC Sport. 3 January 2011.
  27. "Four places confirmed, two to come in GB Archery Trials". BBC Sport. 21 April 2012.
  28. Simon Hart (10 May 2012). "London 2012 Olympics: archer Alison Williamson is outstanding candidate to be Team GB flag-bearer". The Telegraph. Retrieved 17 June 2012.
  29. "London 2012: Dwain Chambers picked for GB athletics squad". BBC Sport. 3 July 2012. Retrieved 3 August 2012.
  30. "Marathon trio secure 2012 places". BBC Sport. 6 December 2011.
  31. "BBC Sport - Lynsey Sharp out to justify controversial Team GB choice". Bbc.co.uk. 2012-07-03. Retrieved 2013-09-01.
  32. "Gareth Warburton wins 800m selection appeal". BBC Sport. 6 July 2012. Retrieved 6 July 2012.
  33. "Marathon runner David Webb pulls out with injury". BBC Sport. 25 July 2012. Retrieved 26 July 2012.
  34. "Freya Murray takes Paula Radcliffe's Olympic marathon spot". BBC Sport. 30 July 2012. Retrieved 30 July 2012.
  35. "Dai Greene to lead GB Olympics athletics team". BBC Sport. 9 July 2012. Retrieved 9 July 2012.
  36. Fordyce, Tom (3 August 2012). "Jessica Ennis sets heptathlon 100m hurdles world best". BBC Sport. Retrieved 3 August 2012.
  37. "London 2012 Olympics qualifying: Badminton". BBC Sport. 3 January 2011.
  38. Dugdale, Rob (13 March 2011). "Great Britain teams to play at London 2012 Olympics". BBC Sport. Retrieved 19 March 2011.
  39. Hope, Nick (30 July 2010). "Great Britain 'must work harder' for 2012 Olympic spot". BBC Sport.
  40. "GBR - Roster". FIBA. 2012-07-18.
  41. "GBR - Maher names british squad for summer games". FIBA. 2012-06-22.
  42. "London 2012 Olympics qualifying: Boxing". BBC Sport. 3 January 2011.
  43. "Four British boxers guaranteed World Championship medals". BBC Sport. 4 November 2011. Retrieved 17 June 2012.
  44. "Andrew Selby and Khalid Yafai face 'box-off' for Great Britain spot". BBC Sport. 10 November 2011. Retrieved 17 June 2012.
  45. "GB boxer Andrew Selby seals 2012 Olympic spot over Khalid Yafai". BBC Sport. 12 November 2011. Retrieved 17 June 2012.
  46. "Confident Josh Taylor dreams of Olympic glory". BBC Sport. 19 April 2012. Retrieved 17 June 2012.
  47. "London 2012: Ogogo qualifies for London Olympics". BBC Sport. 20 April 2012. Retrieved 17 June 2012.
  48. "London 2012: Natasha Jonas & Nicola Adams qualify". BBC Sport. 16 May 2012. Retrieved 17 June 2012.
  49. "GB win World slalom silver medal". BBC Sport. 11 September 2011.
  50. "GB Olympic slalom team decided". BBC Sport. 14 April 2012.
  51. "Millar named in GB squad". 5 July 2012. Sporting Life. Retrieved 3 August 2012.
  52. Fotheringham, William (13 June 2012). "London 2012 Olympics: Philip Hindes makes Great Britain sprint squad". The Guardian. Retrieved 3 August 2012.
  53. Slater, Matt (1 August 2012). "Olympic cycling: Bradley Wiggins & Chris Froome hail Hampton roar". BBC Sport. Retrieved 2 August 2012.
  54. "Bradley Wiggins becomes first man to win Olympic gold and Tour de France in the same year". Daily Record. Media Scotland. 1 August 2012. Retrieved 3 August 2012.
  55. 1 2 Slater, Matt (2 August 2012). "Sir Chris Hoy leads GB to cycling gold in men's team sprint". BBC Sport. Retrieved 2 August 2012.
  56. Slater, Matt (7 August 2012). "Sir Chris Hoy wins sixth Olympic gold medal with keirin victory". BBC Sport. Retrieved 12 August 2012.
  57. "Men's Road Cyclists Selected to Team GB for London 2012". British Olympic Association. 4 July 2012. Retrieved 4 July 2012.
  58. 1 2 "London 2012: Jason Kenny chosen over Chris Hoy for sprint". BBC Sport. 19 July 2012. Retrieved 19 July 2012.
  59. "London 2012 Olympics: Liam Killeen suffers broken ankle in mountain bike crash". Telegraph. Retrieved 2013-09-01.
  60. Cook, Sarah (21 May 2012). "London 2012: Annie Last secures GB mountain bike place". BBC Sport. Retrieved 8 July 2012.
  61. "Qualification System – Games of the XXX Olympiad" (PDF)<